Çocuklarda mini perkütan nefrolitotominin etkinliği ve komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy and complications of mini percutaneous nephrolithotomy in children
- Tez No: 907145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN BAYDİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada, pediatrik böbrek taşlarının cerrahi tedavisinde kullanılan mini-PNL operasyonunun etkinliği ve komplikasyonlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Türkiye'de taş hastalığı prevalansının %14 gibi yüksek bir oranda olması ve mini-perkütan nefrolitotomi (PNL) gibi minimal invaziv tedavi yaklaşımlarının yaygınlaşması, çalışmamızın literatüre önemli katkılar sunacağını düşünmekteyiz. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2011- Mart 2024 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı'na başvuran ve mini-PNL uygulanan 18 yaş altı 320 pediatrik hasta ve 371 renal ünite retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, taş boyutu, sayısı ve yeri, taş sertlik derecesi, ameliyat süresi, postoperatif rezidü taş varlığı ve komplikasyonlar gibi parametreler değerlendirildi. Postoperatif dönemde hastalar direk üriner sistem grafisi, ultrason ve gerektiğinde kontrastsız batın tomografisi ile takip edildi. Bulgular: Çalışmada, hastaların medyan yaşı 5 yıl olup, %54,4'ü erkek ve %45,6'sı kadın cinsiyettedir. Taşların medyan boyutu 200 mm² olup, en sık pelviste (%48,2) yerleşmiştir. Operasyon süresi medyan 90 dakika, taş sertlik derecesi ise 950 Hounsfield Ünite (HÜ) olarak hesaplanmıştır. Postoperatif taşsızlık oranı birinci ay sonunda %79,2, üçüncü ay sonunda ise %88,4 olarak bulunmuştur. Rezidü grubunda yaş, taş yükü, operasyon süresi ve hastanede yatış süresi anlamlı derecede daha yüksektir. Ayrıca, taş lokalizasyonu ve komplikasyon oranlarında da iki grup arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. En sık görülen komplikasyon Clavien-Dindo II (%6,5) olup, sepsis ve kanama vakalarıdır. Sonuç: Mini-PNL, pediatrik hastalarda böbrek taşlarının tedavisinde güvenli ve etkili bir yöntemdir. Bulgularımız, bu cerrahi tekniğin kabul edilebilir komplikasyon oranları ile yüksek etkinliğini ortaya koymaktadır. Taşsızlık oranını
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the efficacy and complications of the mini-percutaneous nephrolithotomy (mini-PCNL) procedure in the surgical treatment of pediatric renal stones. Considering the high prevalence of urolithiasis in Turkey, at approximately 14%, and the increasing adoption of minimally invasive treatment approaches such as mini-PCNL, we believe that our study will make a significant contribution to the literature. Materials and Methods: This retrospective study reviewed 320 pediatric patients under 18 years of age and 371 renal units who underwent mini-PCNL at the Department of Urology, Erciyes University Faculty of Medicine, between August 2011 and March 2024. Parameters such as patient age, gender, stone size, number and location of stones, stone density, operation duration, presence of postoperative residual stones, and complications were analyzed. In the postoperative period, patients were monitored using direct urinary system radiography, ultrasonography, and non-contrast abdominal computed tomography when necessary. Results: The median age of the patients was 5 years, with 54.4% being male and 45.6% female. The median stone size was 200 mm², with the stones most frequently located in the renal pelvis (48.2%). The median operation time was 90 minutes, and the median stone density was calculated as 950 Hounsfield Units (HU). The stone-free rate was 79.2% at the first-month follow-up and 88.4% at the third month. In the residual stone group, patient age, stone burden, operation time, and hospital stay duration were significantly higher. Furthermore, there were significant differences between the two groups regarding stone location and complication rates. The most common complication was Clavien Grade II (6.5%), with sepsis and bleeding being the main issues encountered. Conclusion: Mini-PCNL is a safe and effective method for the treatment of renal stones in pediatric patients. Our findings highlight the high efficacy of this surgical technique with acceptable complication rates. To further improve stone-free rates, a multidisciplinary approach and comprehensive management are required.