Aralarında uzak mesafe bulunan bilgisayarlar ve yerel alan ağları arasında iletişimin sağlanması
The Communication to obtain between remote computers and local area networks
- Tez No: 83885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
V ÖZET Bu çalışmada birbirinden uzakta bulunan bilgisayarların telefon hatları aracılığı ile ağ oluşturmasına ilişkin yöntemler araştırılarak uygulanmıştır. Uzak mesafede bulunan bu bilgisayarların aynı zamanda bir yerel ağ üzerinde bulunabileceği düşünülerek Yerel Alan Ağlarına da değinilmiştir. Giriş kısmında LAN(Local Area Network), MAN(Metropolitan Area Network), WAN (Wide Area Network) ve internet olmak üzere ağ türleri tanıtılmıştır. Birinci bölümde OS1 referans modelinin ortaya çıkışı ve yapısı üzerinde durulmuştur. Ağ topolojileri, ağ standartları, LAN ve WAN ağlar için aktarıcı ortamlardan yerel kablolamalar, telefon hatları, X25 protokolü, ATM (Asynchronous Transfer Mode), Frame Relay ve ISDN(Integrated Services Digital Network) konuları araştırılmıştır. Daha sonra da uzak iletişim protokollerinden TCP/IP, IP, TCP, UDP, IPX7SPX, NetBEUI ve Point-to- Point Tunnelling Protocol tanımları yapılmıştır. İkinci bölümde uzaktan erişim hizmeti anlatılmaktadır. Uzak düğüm ve uzaktan kontrol kavramları açıklanmıştır. Yapılan çalışmada telefon hatları kullanıldığından, modem konusu ele alınmış ve modem standartları araştırılmıştır. LAN ve WAN bilgisayar ağlarının birbirleri arasındaki bağlantıları sağlayan cihazlardan tekrarlayıcı (Repeater), köprü (Bridge), yönlendirici (Router), Ağ Geçidi (Gateway) anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise ağa uzaktan erişimin planlanmasına ilişkin bilgiler sunulmuştur. Pratik olarak uzaktan bağlantı (Uzaktan erişim ve uzaktan kontrol) programları irdelenmiştir. Citrix Winview uzak iletişim programının yapısı, Windows 95 kullanan sistemlerin uzak bağlantı ayarlarının nasıl gerçekleştirildiği (Dial-up Networking), PC AnyWhere ile uzak ağ bağlantısı için Remote Controrün(Uzaktan kontrol) gerçekleş tirilmesi ve son olarak ta Windows NT altında Microsoft Terminal Server uygulamalarının gerçekleştirilmesi anlatılmıştır. Pratik olarak iki ayrı sistem üzerinde uzaktan kontrol bağlantısı gerçekleştirilmiştir. Son bölümde araştırmaların ve yapılan uygulamaların sonuçlan ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT' In this study, the methods related with networking of remote computers by means of telephone lines have been investigated practically. Considering remote computers located in Local Area Networks (LAN), LAN's have also been mentioned. In introduction part, LAN (Local Area Network), MAN(Metropolitan Area Network), WAN (Wide Area Network) and İnternet networks have been introduced. In the lust part, the occurence of OSI referance model have been explained and (he structure the topics such as network topologies, network standards, LAN and WAN cabling, telephone lines, X25 protocol, ATM, Frame Relay and ISDN have been investigated. Then the remote communication protocols of TCP/IP, IP, TCP, UDP, 1PX/SPX, NetBEUI and Point-to-Point Tunelling Protocol have been identified. In the second part, the remote access services have been explained. The concepts of remote node and remote control have been mentioned. Because in this study telephone lines have been used, modems and modem standards have been studied. The devices connecting LANs and WANs such as repeater, bridge, router and gateway have been explained. In the third part, the information considering the planning of remote access to networks have been given, practically, remote access softwares have been examined. The structure of Citrix Winview remote communication software, remote accessing on the Windows 95 systems(Dial-up Networking), remote connection using PC AnyWHERE software and finally Microsoft Terminal Server applications under Windows NT have been explained. In finally part, the results of researches and applications implemented have been evaluated. The fields in which remote communication can be used have been concluded.