Kontrollü savaklı barajlar için optimum on-safhalı taşkın işletme modeli
Optimum ten-stage operation policy for dams having gated spillways
  1. Tez No: 83886
  2. Yazar: ÖZGÜR KİŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEFARUK HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ill ÖZET Kapaklı savağı bulunan herhangi bir baraj için, çok küçükten muhtemel maksimum taşkına (MMT) kadar olan taşkın hidrograflarının ötelenmesinde on- safhalı işletme modelleri önerilmektedir. Bir taşkının gerçek büyüklüğünün önceden tahmin edilemez olması kabulü yapılarak, bu çalışma, taşkın işletmeleri esnasında insan yargısını minimuma indirme amacıyla, en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm taşkınları etkili bir şekilde öteleyecek bir savak işletme kuralları seti sunmaktadır. Gelen taşkın hidrografının boyutunu önceden tahmin zorunluluğu olmaksızın, on-safhalı işletme modelinin düzenli kuralları, on farklı gurupta sınıflandırılan herhangi bir taşkın için optimum öteleme sağlayacaktır. Bu guruplar 0. 1 MMT, 0.2 MMT,..., ve en üst limit MMT'dir. MMT ötelenirken, çıkış hidrografinin yükselme ve alçalma kolları belirli zamanlarda on ani zıplama ve ani düşme yapar ve adımlar arasında normal seyrinde değişme gösterir. Geliştirilen taşkın öteleme modeli, Seyhan Nehri üzerinde seri halde iki baraja uygulanmıştır. Sonuçlar programın kapaklı savağa sahip herhangi bir baraj için makul bir kurallar seti sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ten-stage operation policies for routing of flood hydrographs from very small magnitudes up to the Probable Maximum Flood (PMF) for any dam having a gated spillway are suggested. Assuming the actual magnitude of a flood cannot be predicted beforehand, the objective of this study is to propose a set of fixed spillway operation rules which will rout floods of all magnitudes efficiently, with the purpose of minimizing human judgement during flood operations. The gate opening rules are determined based on the recent pool level. Without having to predict the magnitude of the incoming flood hydrograph beforehand, the fixed rules of the ten-stage operation policy will provide optimum routing for any floods, which are classified into ten different groups. 0.1PMF, 0.2PMF,..., and PMF are the upper limits of the ten groups. When the PMF is routed, the rising and falling limbs of the outflow hydrograph make ten sudden jumps and sudden drops at definite times and smoothly vary between steps. The developed flood routing model is applied to two dams located in series on the Seyhan River, whose results show that it provides a plausible set of rules for any dam having a gated spillway.