Selçuklular zamanında çıkan isyanlar
Rebellions during the Seljuks
  1. Tez No: 838850
  2. Yazar: İMREN KILIÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH KALELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezimizde Selçuklu Devleti içerisinde çıkan isyanların sebeplerini, nasıl geliştiklerini, hanedan üyelerinin taht için birbirleri ile ne şekilde mücadele ettiklerini açıklanmaya çalışılmıştır. Tezimiz, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde Selçuklu Devletindeki isyanların sebeplerinin ne olduğu, devletinin hâkimiyet anlayışı, bu durumun isyanlarda ne gibi bir payı olduğu ele alınmıştır. Birinci bölümde hanedan üyeleri arasında geçen hükümdarlık mücadeleleri ve hanedan üyelerinin hükümdara karşı çıkardıkları isyanlar ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarları zamanında çıkan isyanlar kronolojik bir sıraya göre irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we tried to explain the reasons for the rebellions within the Seljuk State, how they developed, and how the members of the dynasty fought each other for the throne. Our thesis consists of an introduction and two chapters. In the introduction part of the thesis, the reasons for the rebellions in the Seljuk State, the understanding of sovereignty of the state, and what share this situation had in the rebellions were discussed. In the first part, the struggles for suzerainty between the members of the dynasty and the rebellions of the dynasty members against the ruler were discussed in detail. In the second part, the rebellions that occurred during the reign of the Anatolian Seljuk State rulers were examined in chronological order.