K2C2O4H2O ve (NH4)3H(SO4)2 tek kristalinde Cu2+ve Vo2+ komplekslerinin elektron paramanyetik rezonans yöntemi ile incelenmesi
The Investigation of Cu2+and VO2+ complexes in K2C2O4H2O and (NH4)3H(SO4)2 single crystals by electron paramagnetic resonance method
  1. Tez No: 83887
  2. Yazar: RAHMİ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
V ÖZET K2C204H20 VE (NH4)3H(S04)2 TEK KRİSTALLERİNDE Cu2+ VE V02+ KOMPLEKSLERİNİN ELEKTRON PARAMANYETİK REZONANS YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ Bu Çalışma iki kısımdan oluşmuştur. Birinci kısımda Cu2+ ve VO2+ katkılandırılmış dipotasyum okzalat monohidrat [ K2C204. H20 kısaca DPOMH ] tek kristalinin EPR çalışması oda sıcaklığında yapılmıştır. Monoklinik kristal simetri grubuna ait okzalat kristalinde beklenen iki site gözlenmiştir, spektrumlar çözümlendikten sonra, kompleks yapı ve Cu2+ m temel durum dalga fonksiyonu belirlenerek sonuçlar tartışılmıştır. Her bir spektrumun çözümü ve analizinde bu amaç için yapılmış bir bilgisayar programı kullanılmıştır. Buna ilaveten, Cu2+ nin elektron durumu için temel durum dalga fonksiyonu, deneysel olarak elde edilen spin-hamiltonien parametreleri kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, V02+ katkılandırılmış triamonyum hidrojen disülfat [(NH4)3H(S04)2 5H2O kısaca TAHS ] tek kristalinin EPR çalışması gerçekleştirilmiştir. Komplekste iki site belirlenmiş ve çözülmüştür. Hesaplamalar, g ve A nın esas eksen değerlerinin tamamen eksensel simetrik olmadığı sonucunu vermiştir. Bu, toz spektrum ile uyum içindedir, spektrumlar çözümlendikten sonra, oluşan V02+ kompleks yapı belirlenerek sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE INVESTIGATION OF Cu2+ AND V02+ COMPLEXES IN K2C204 H20 AND (NH4)3H(S04)2 SINGLE CRYSTALS BY ELECTRON PARAMAGNETIC RESONANCE METHOD This study consists of two parts. In the first part, the EPR studies of Cu2+ and V02+ doped dipotassium oxalate monohydrate [ K2C204. H20 abbreviated as DPOMH ] single crystals were explained at room temperature. In the oxalate group, which belogs to monoclinic crystal symmetry, it is expected to exhibit two sites, and this was observed. The spectra were analyzed, complex structure, and the ground state wavefunction for the electron in Cu + were determined, and the results were discussed. The analysis of the spectra were made by using a computer program, developed for this purpose. Futhermore, by the aid of the spin-hamiltonien parameters, obtained from the experiments, the ground state wavefunction of the electron in Cu2+ was calculated. In the second part of this work, EPR studies of V02+ doped three ammonium hydrogen disulphate [ (NH4)3H(SO4)2 5H2O abbreviated as TAHS ] single crystal were discussed. Two complex sites were determined and analyzed. The calculations yield that the principle axis values of g and A deviate from axial symmetric. This is consistent with the obtained powder spectrum. The spectra were interpreted and the complex structure of V02+ was determined, and the results were discussed.