Güneş enerjisi ile yerden ısıtmanın teorik incelenmesi
A Theoretical study of radiant floor heating by solar energy
  1. Tez No: 83888
  2. Yazar: SACİT METOVİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET ALTUNTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada yerden ısıtma yapılan mekanların ısı ihtiyacının düzlemsel sıvılı siyah mat yüzeyli güneş kollektörleri ile karşılandığı sistemlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Kollektörlerin üzerine düşen ışınım miktarını belirlemek için güneş geometrisiyle ilgili hesaplamalardan faydalanılmıştır. Daha sonra güneş kollektörleri üzerine gelen güneş ışınımının kollektör tarafından emilen güneş ışınım miktarlarının bulunmasıyla ilgili hesaplamalar yer almaktadır. Kullanılabilir faydalı ısının bulunabilmesi için gerekli olan kollektör toplam ısı kayıp katsayısı ve kollektör plaka yüzey sıcaklığı ile ilgili formülasyonlar yer almaktadır. Kollektörlerden elde edilen faydalı ısıyı yerden ısıtma sistemine aktarmak için kullanılan ısı değiştiricisinin etkenliği ve yerden ısıtma sistemine verilen net ısının tespiti ile ilgili çalışmalar yer almaktadır. Güneş enerjili sistemlerde ısı değiştiricisinin performansını hesaplamak için en uygun metot etkenlik-NTU metodudur. Yerden ısıtma yapılan mekanların ısı ihtiyacının belirlenmesinde derece-gün prosedüründen faydalanılmıştır. Yerden ısıtma yapılacak mekanların döşeme kısmıyla ilgili olarak, döşemenin dizayn esasları ve ısı transferi hesaplarından faydalanılarak, toplam ısıtma kapasiteleri ile ilgili çalışmalar yer almaktadır. Bahsedilen bütün bu hesaplamalardan faydalanılarak, kuzey yarım kürede güneş enerjisiyle yerden ısıtma yapılan mekanların ısı ihtiyaçlarının temini için kullanılan düzlemsel sivili siyah mat yüzeyli güneş kollektörlerinin aylara göre absorbe ettiği güneş radyasyonu nomogramları elde edilmiştir. Ayrıca döşemeden ısıtma yapılan mekanların ısı ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli kollektör yüzey alanının tespitinde kullanılabilecek birleşik kollektör- yerden ısıtma nomogramı elde edilmiştir. Excel tabloları yardımıyla elde edilen sonuçlar Lisp programlama dili kullanılarak Auto Cad tasarım programına aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the radiant floor heating system used in apartment building heating and heated by liquid-based solar collectors with black absorber plate is to be investigated. Amount of the solar radiation incident on the tilted collector surface is determined by solar geometric relationships. Calculations of the part of incident radiation absorbed by the black plate of the solar collector are given. Relationships of the mean plate temperature and the collector overall heat loss coefficient that are required for determining the useful gain of solar collector are given. We use a heat exchanger to transfer the useful gain of the collector into the building heating system. To determine the net heat given from the heat exchanger to the radiant floor heating system we have to calculate the effectiveness for heat exchanger. It is convenient in solar process system calculations to use effectiveness-NTU method of calculation of heat exchanger performance. The degree-day method is used for estimating the space heating load of a building heated by radiant floor heating system. The floor design principles and heat transfer calculations are used for making nomograms, that give amounts of the part of solar radiation absorbed by black plate of liquid-based solar collectors used for radiant floor heating systems of apartment buildings in the northern hemisphere. Besides, is made a nomogram that is giving required collector area for radiant floor heating system. Results got from Excel calculation tables are used for making Lisp program routines. These routines are used with Auto-Cad design program to draw nomograms discussed above.