İşyerı̇nde acı̇l durum planları ve tahlı̇ye
Emergency plans and evacuation in the workplace
- Tez No: 838882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET PARUĞ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İşyerinde kullanılan yöntem ve araçların (malzeme veya alet) artmasıyla birlikte, işçilerin işyerinde mesleki yaralanma, yangın veya patlamaya maruz kalma olasılıkları da artmıştır. İster üniversite ister hastane olsun, işyerinde bir işçinin çok fazla yangın, patlama veya gaz sızıntısı ihbarına maruz kalması mümkün olduğundan; çalışanları ve işyerini korumaya yönelik acil durum planları geliştirmek, kazanın meydana gelmesinden ve herhangi bir kaza durumunda insani veya ekonomik kayıpların boyutunu azaltmak gerekmektedir. Trablus Üniversitesi'ndeki“Felaket ve Acil Durum Yönetim Sistemi”, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve Eğitim Fakültesi'ne hizmet vermektedir. Bu çalışma, bu sistem için bir vaka çalışması modeli olarak hizmet eder. Bununla birlikte yalnızca tehlikeleri ve riskleri tanımakla kalmayıp, aynı zamanda azaltma çalışmalarını yapma sırasının en uygun şekilde belirlenmesi ve ilgili planları yazma konusunda sıkı bir yaklaşım benimser. Hazırlıklı olma düşüncesini teşvik etmek için çalışanlar ayrıca yangın önleme, ilk yardım ve felaket hazırlığı konularında eğitilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the methods and tools (materials or tools) used in the workplace, the likelihood of workers suffering occupational injuries, fires or explosions in the workplace has also increased. When it is possible for a worker in the workplace, whether it is a university or a hospital, to be exposed to too many calls for a fire, explosion or gas leak, it is necessary to develop emergency plans to protect employees and the workplace. To prevent any accident from occurring and to reduce the extent of human or economic losses in the event of any accident. The 'Disaster and Emergency Management System' at the University of Tripoli serves the Faculty of Science, Faculty of Arts and Faculty of Education, and this thesis serves as a case study model for this system. The application takes a rigorous approach to not only recognizing hazards and risks, but also determining the optimal sequence of carrying out mitigation work and writing relevant plans. To promote preparedness, employees are also trained in fire prevention, first aid and disaster preparedness.