Critical evaluation of the success of monetary policies against inflation in Turkey after 1980
Türkiye'de 1980 sonrası enflasyona karşı para politikasının başarısının eleştirel değerlendirilmesi
  1. Tez No: 838898
  2. Yazar: ARZU ALVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR ONUR DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Enflasyon ile para arzı arasındaki ilişki hakkında ekonomi literatüründe genel yargı şudur; para arzındaki değişiklikler kısa vadede reel sektörü de etkileyebilir fakat uzun vadede, yalnızca fiyatları attırıcı etkisi vardır. Bu, günümüzde de itibar gören Monetarist'lerin görüşüdür. Enflasyon uzun vadede parasal bir olgudur. 3. Ünitede para politikaları uygulamaları yıllar bazında incelenmiş, para arzı öğeleri ile bunların enflasyon ile ilişkileri gözlemlenmiş, irdelenmiş ve değerlendirilmiştir. 4. Ünitede Granger Nedensellik Analizi ile enflasyon (CPI), M2 para arzı, reeskont oranları (DR) ve zorunlu karşılık oranları (RRR) arasında sebep-sonuç ilişkileri test edilmiştir. Sonuç olarak; M2 para arzı ve enflasyon arasında karşılıklı neden-sonuç ilişkisi gözlemlenmiş ve bu Granger Nedensellik Analizi ile de belirlenmiştir. Granger Nedensellik Analizinin sonucuna göre M2 para arzı ve zorunlu karşılık oranları (RRR) enflasyon oranını ortalama 1 yıl sonra etkilerken reeskont oranlarının (DR) enflasyon oranı üzerindeki etkisi yaklaşık olarak 4 yıl sonra görülmektedir. Esasen teori de para politikası araçlarında DR'nin etkisini en geç gösteren değişken olduğu yönündedir. Türkiye ekonomisi'nde de enflasyon oranı geçmiş tecrübelere dayanan beklentilerin bir sonucudur. Şu andaki enflasyon oranı, enflasyonist beklentilere bağlı olarak oluşan maliyet ve talep artışları ile de açıklanabilir. Bu tezin en önemli bulgularından biri şudur: çalışmanın ekonometrik bölümünde uygulanan Granger Nedensellik Analizinin sonucuna göre, Türk ekonomisinde aslında enflasyon oranındaki artış para talebini arttırarak para arzının artmasına, para arzındaki bu artış da fiyat artışlarına sebep olmaktadır. Enflasyonun artmasına sebep olan bu tip beklentilerin gelecekte de devam etmesi halinde, gelecekteki enflasyon oranının bugünkü ve geçmiştekinden çok da farklı olmayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The most well known view on the relationship between money supply and inflation in contemporary literature is that the increase in money supply in the short-run may affect the real sector but in the long run will affect only the price level. This is the view of Monetarists. In Chapter 3, monetary policy implementations in Turkey have been analyzed year by year, and the effects of the monetary policy tools against inflation have been observed, analyzed and evaluated. In Chapter 4, Granger's Causality Analysis is applied to determine a cause-effect relation between the CPI (dependent variable) and the independent variables, M2 money supply, RRR (Required Reserve Ratio) and DR (Discount Rate) consecutively. According to the results of the study, there is bilateral causality between money supply (M2) and the inflation level as it is determined by the Granger's Causality Analysis. As it is observed in this chapter, M2 and RRR affect inflation rate after around 1-year period and DR affects inflation rate after circa 4 years period. In fact, the theory also suggests that among the monetary policy tools, Discount Rate exerts its effect later than the other tools. In Turkish economy, current inflation rate is the result of accumulation of past experiences. Namely, current inflation rate is determined by recent cost and demand dynamics along with the expectations of agents with a time lag. One of the major findings of this study is that, according to the Granger-Causality Analysis utilized in the econometric part of this thesis, in Turkish economy, actually the increase in inflation rate leads to increase in money demand that leads to increase in M2 money supply, which is the source of further price increases. If these factors determining the current inflation rate persist in the future, there is no doubt that the future inflation will be no different from the present and the past.