Analyzing the diplomatic relationship between the Arab Gulf states and Israel (2020-2021): A case study of the UAE, Qatar and Saudi Arabia
Arap Körfez ülkeleri ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiyi analiz etmek (2020-2021): BAE, Katar ve Suudi Arabistan örneği
- Tez No: 838904
- Danışmanlar: PROF. DR. TALHA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
2020'de BAE, İsrail ile diplomatik ilişkilerini normalleştiren ilk Arap Körfez Devleti olarak bölgede tarihe imza attı. Ardından Bahreyn, Fas ve Sudan gibi birçok Arap ülkesi de aynı yolu izleyerek İsrail ile diplomatik ilişkilerini normalleştirdi. Arap ülkelerin İsrail'e karşı birleşik cephe gösterdiği bu eğilim, Arap İsrail savaşı sırasında olanların göreceli olarak tam tersidir. Ancak bu yeni ittifak oluşumunun tam olarak sebebi nedir? Bu soruyu cevaplamak için, çeşitli uluslararası ilişkiler bilim adamları, bir ittifakın kurulmasının nedenini açıklamak için çeşitli teoriler ortaya attılar. Bu makalenin araştırma sorusu“Onlarca yıl süren düşmanlık ve soğuk ilişkilerden sonra; neden Körfez İşbirliği Konseyi'ndeki bazı ülkeler İsrail ile ilişkilerini normalleştirme kararı alırken diğerleri almıyor?”dur. Bu makale, araştırma sorularını analiz etmek için nitel araştırmaları benimseyecektir. Körfez Arap ülkelerinde ikamet eden akademisyenler ve entelektüeller, Arap Körfezi kurumlarına bağlı kişiler ve Arap Körfezi uzmanlarıyla açık uçlu görüşmeler yapılmıştır. Bu yeni ittifak oluşumunun esas olarak her bir Arap Körfez ülkesinin ittifaktan elde edeceği kâr tarafından motive edildiğini savunuyorum. Bu görüş, çalışmada anlatılan daha ayrıntılı olarak açıklayacağım Schweller'ın Çıkar Dengesi Teorisi ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
In 2020, regional history was proclaimed when the UAE became the first Arab Gulf State to normalize its diplomatic relations with Israel. After that, several Arab countries like Bahrain, Morocco, and Sudan followed suit and normalized their diplomatic relations with Israel. This trend is the opposite of what happened during the Arab-Israeli war, whereby the Arab countries had presented a united front against Israel. However, what exactly is the reason for this new alliance formation? To answer this question, various scholars of international relations have come out with several theories to explain why an alliance was formed. The research question of this paper is,“After decades-long animosity and cold relations, why do some countries in the Gulf Cooperation Council decide to normalize their ties with Israel while others did not?”. This paper will adopt qualitative studies to analyze the research questions. Open-ended interviews were conducted with scholars and intellectuals residing in the Arab Gulf States, individuals who are affiliated with Arab Gulf institutions, and Arab Gulf experts. I argue that this new alliance formation is mainly motivated by the profit that each Arab Gulf state would gain from the alliance. This aligns with Schweller's Balance of Interest Theory, which I will explain further in this study.