Amerika'nın Ortadoğu Politikasının Türkiye'ye Etkileri 'I. Körfez Savaşı'ndan Günümüze Kadar'
The Impact of US Middle East Policy on Turkey: From the First Gulf War to the Present
  1. Tez No: 981606
  2. Yazar: GİZEM KONAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Amerika Ortadoğu Politikasının Türkiye'ye Etkileri 'Birinci Körfez Savaşı'ndan Günümüze Kadar' başlıklı çalışmada, Soğuk Savaş sonrası dönemde Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu politikasını enerji güvenliği, stratejik ittifaklar ve bölgesel istikrar eksenlerinde inceleyerek, bu politikanın Türkiye'nin güvenlik ve dış politika pratiklerine etkilerini analiz etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nin enerji arz güvenliğini koruma amacıyla yürüttüğü askeri müdahaleler ve diplomatik girişimler, bölgedeki güç dengelerini dönüştürürken Türkiye'nin jeostratejik konumunu aynı zamanda kilit bir ortak ve kırılgan bir sınır ülkesi haline getirmiştir. Çalışma, Birinci Körfez Savaşı'ndan Arap Baharı sonrasına kadar geçen süreçte Amerika Birleşik Devletleri'nin enerji temelli stratejileriyle Türkiye'nin ulusal güvenlik öncelikleri arasındaki ilişkiyi tarihsel, siyasal ve güvenlik boyutlarıyla değerlendirmiştir. Bulgular, enerji güvenliği ve ittifak politikalarının Amerika Birleşik Devletleri açısından Ortadoğu'daki varlığını sürdürmenin temel aracı olduğunu; ancak bu yaklaşımın Türkiye açısından egemenlik, terörle mücadele ve sınır güvenliği gibi konularda zaman zaman gerilim yarattığını ortaya koymuştur. Çekiç Güç uygulaması, 2003 Irak müdahalesi ve 2007 sonrası istihbarat paylaşımı süreci gibi olaylar, söylemdeki ortaklıkla sahadaki uygulamalar arasında önemli farklar bulunduğunu göstermiştir. 11 Eylül sonrasında geliştirilen yeni güvenlik paradigması içinde Büyük Ortadoğu Projesi ve Arap Baharı, Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgedeki reform ve istikrar söylemini yeniden şekillendirirken Türkiye'nin güvenlik politikalarını doğrudan etkilemiştir. Çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nin enerji güvenliği merkezli Ortadoğu politikasının Türkiye'nin güvenlik öncelikleriyle her zaman örtüşmediğini, iki ülke arasındaki dalgalı ilişkinin temelinde enerji, ittifak yükümlülükleri ve bölgesel istikrar arayışı arasındaki gerilimli dengenin bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The study,“The Impact of US Middle East Policy on Turkey: From the First Gulf War to the Present,”examines the United States' Middle East policy in the post-Cold War era through the axes of energy security, strategic alliances, and regional stability, analyzing the impact of this policy on Turkey's security and foreign policy practices. The military interventions and diplomatic initiatives undertaken by the United States to protect energy supply security have transformed the balance of power in the region and transformed Turkey's geopolitical position as both a strategic partner and a vulnerable border state. The study examines the relationship between the United States' energy-based strategies and Turkey's national security priorities from the First Gulf War to the Arab Spring, from historical, political, and security perspectives. The findings reveal that energy security and alliance policies have been the primary means for the United States to maintain its presence in the Middle East; however, this approach has occasionally created tensions for Turkey regarding issues such as sovereignty, counterterrorism, and border security. Events such as Operation Provide Comfort, the 2003 Iraq intervention, and the post-2007 intelligence-sharing process have demonstrated significant differences between the rhetorical partnership and the implementation on the ground. Within the new security paradigm developed after 9/11, the Greater Middle East Project and the Arab Spring reshaped the United States' rhetoric of reform and stability in the region, while directly impacting Turkey's security policies. The study demonstrates that the United States' energy security-centered Middle East policy does not always align with Turkey's security priorities, and that the underlying basis for the volatile relationship between the two countries lies in the tense balance between energy, alliance obligations, and the pursuit of regional stability.