İşitme engelli bireyler için beacon teknolojileri ile bina içi yönlendirme sistemi tasarımı ve uygulaması
Design and application of indoor guidance system with beacon technologies for hearing impaired individuals
  1. Tez No: 838952
  2. Yazar: BAYRAM EMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, görme ve işitme engelli bireylerin binalarda yönlendirilmesi konusunda bir çözüm önerisi sunulmuştur. Bu amaçla, Beacon teknolojileri kullanılarak bir bina içi yönlendirme sistemi tasarlanmış ve uygulanmıştır. Yapılan çalışmada, öncelikle görme ve işitme engelli bireylerin bina içinde yönlendirilmesi konusunda yaşadıkları zorluklar incelenmiştir. Daha sonra, Beacon teknolojileri ve bu teknolojilerin bina içi yönlendirme sistemlerinde kullanımı hakkında detaylı bir araştırma yapılmıştır. Ardından, çalışmanın ana kısmında, Beacon teknolojileri ile bir bina içi yönlendirme sistemi tasarlanmış ve uygulanmıştır. Tasarlanan sistem, akıllı telefonlarda çalışan bir mobil uygulama ile kullanıcılara yönlendirmeler yapabilmektedir. Ayrıca, işitme engelli bireylerin de kullanımına uygun hale getirilmiştir. Son olarak, tasarlanan sistem kullanıcılar tarafından test edilmiştir. Test sonuçlarına göre, sistem başarılı bir şekilde çalışmış ve kullanıcıların yönlendirme ihtiyacını karşılamıştır. Bu çalışma, işitme engelli bireylerin binalarda yönlendirilmesi konusunda yeni bir teknolojik çözüm sunmaktadır. Beacon teknolojilerinin bina içi yönlendirme sistemlerinde kullanımının faydaları vurgulanmış ve uygulanan sistem başarılı bir şekilde çalışmıştır. Bu çalışma, gelecekte yapılacak benzer araştırmalar için bir temel oluşturabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a solution proposal is presented for the guidance of visually and hearing-impaired individuals in buildings. For this purpose, an indoor guidance system was designed and implemented using Beacon technologies. In the thesis, first of all, the difficulties experienced by visually and hearing-impaired individuals in guiding them inside the building were examined. Afterwards, detailed research was conducted on Beacon technologies and their use in indoor guidance systems. Then, in the main part of the thesis, an indoor guidance system was designed and implemented with Beacon technologies. The designed system can guide users with a mobile application running on smart phones. In addition, it has been made suitable for the use of hearing-impaired individuals. Finally, the designed system has been tested by users. According to the test results, the system worked successfully and met the guidance needs of the users. This thesis offers a new technological solution for guiding hearing-impaired individuals in buildings. The benefits of using Beacon technologies in indoor guidance systems were emphasized and the implemented system worked successfully. This study can form a basis for similar studies to be conducted in the future.