Gıda sektöründe kullanılabilecek alternatif ambalaj malzemelerinin elektromanyetik alan geçirgenliklerinin saptanması üzerine bir araştırma
A research on the determination of electromagnetic field permeability of alternative packaging materials that can be used in the food industry
  1. Tez No: 838964
  2. Yazar: MÜCELLA CİHAN TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Ziraat, Engineering Sciences, Technical Education, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Teknolojik gelişmeye paralel olarak gıda ambalaj sektöründe de yeni ve teknolojik özelliklere sahip ambalaj malzemelerinin kullanılması giderek artmaktadır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda biyolojik tabanlı ambalaj malzemelerinin kullanıma alınması için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Günlük yaşamda kullandığımız elektrikli cihaz ve sistemlerin sayısının artışıyla birlikte gıdalar üzerinde elektromanyetik alan etkileri de artmıştır. Elektromanyetik alan, doğada bulunan tüm malzemeler üzerinde farklı şartlar altında, olumlu veya olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında gıda ambalaj paketlerinde elektromanyetik alan etkisini kontrol etmek amacıyla toprak ve ahşap kaplar için; ayçiçeği, ceviz, fındık, antepfıstığı ve midye kabuklarının doğal tutucu malzemelerin birleştirilmesi ile oluşturulan ilkel kompozit kaplama malzemesi deney parçaları türetilmiştir. Bu deney parçalarına farklı frekans ve şiddetlerde elektromanyetik alan uygulanarak geçirgenlik testleri yapılmıştır. Yapılan alan geçirgenlik testleri ve istatistik analizler sonucunda test edilen biyolojik tabanlı malzemelerin alan maskeleme özellikleri sınıflandırılmıştır. Bu çalışmanın gıda biyokimyası, mikrobiyolojisi ve malzeme mühendisliği dallarıyla birlikte yapılması durumunda dar, geniş ve bant spektrumlu elektromanyetik alan geçirgenlik özellikleri kontrol edilebilen gıda ambalaj malzemelerinin geliştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the technological development, the use of packaging materials with new and technological features is increasing in the food packaging sector. In this direction, various research is carried out for the use of biological-based packaging materials. With the increase in the number of electrical devices and systems we use in our daily life, electromagnetic field effects on foods have also increased. The electromagnetic field creates positive or negative effects on all materials found in nature under different conditions. In this thesis study, in order to control the electromagnetic field effect in food packaging packages, for soil and wooden containers; Primitive composite coating material test pieces created by combining natural retaining materials of sunflower, walnut, hazelnut, pistachio and mussel shells were derived. Permeability tests were carried out by applying electromagnetic fields of different frequencies and intensities to these test pieces. As a result of the field permeability tests and statistical analyzes, the field masking properties of the tested biologically based materials were classified. It has been concluded that if this study is carried out together with food biochemistry, microbiology and materials engineering branches, food packaging materials can be developed whose narrow, broad and band spectrum electromagnetic field permeability properties can be controlled.