Toplumsal cinsiyet ve kent hakkı: Bursa örneği
Gender and the right to the city: The case of Bursa
- Tez No: 838963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HİÇDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Toplumsal cinsiyet rolleri ve kent yaşamı arasında karşılıklı bir etkileşim söz konusudur. Kente ilişkin mekân pratiklerinde, kentteki sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel alanları deneyimleme noktasında toplumsal cinsiyete ilişkin farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle, kenti sosyolojik olarak anlamak için toplumsal cinsiyet bağlamında ele almak gerekir. Kentsel planlamalar ve yerel yönetimlerin uygulamaları ile kentlerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kent haklarını ortaya çıkarmak açısından büyük bir önem taşımaktadır. Kent hakkı en genel anlamıyla, tüm bireylerin kentsel mekânı eşit ve etkin olarak kullanımlarını ve bu mekâna katılımlarını ifade eder. Toplumsal yapı içinde uluslararası, ulusal, yerel ve bölgesel sözleşmelerle garanti altına alınmış olan kent hakkının, toplumsal cinsiyet temelinde kullanım düzeyinin kadın deneyimleri üzerinden incelemesinin yapılması, kentsel mekân ile toplumsal cinsiyet arasındaki ilişkileri görebilmek açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Kadınların gündelik hayatlarındaki kentsel mekân deneyimlerinin toplumsal cinsiyet temelinde incelenmesi hem kent haklarının görünür kılınması hem de kadın çalışmalarına destek sağlaması açısından önem arz etmektedir. Toplumsal cinsiyet temelinde kentsel mekândaki kadın deneyimlerinin ve kent haklarının incelenmesinin hedeflendiği bu tezde, Bursa ilinde kentte yaşayan 25 kadın ile yapılan derinlemesine görüşmelerle, gündelik yaşamlarındaki toplumsal cinsiyet deneyimlerinin kentsel mekânla olan ilişkisi kent hakkı çerçevesinde incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemi uygulanmış olup yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a mutual interaction between gender roles and urban life. There are gender-related differences in urban spatial practices and in experiencing social, economic, political, and cultural spaces in the city. Therefore, in order to understand the city sociologically, it is necessary to consider it in the context of gender. Ensuring gender equality in cities through urban planning and practices of local governments is of great importance in terms of revealing urban rights. In the most general sense, the right to the city refers to the equal and effective use of urban space by all individuals and their participation in this space. It is considered important to analyze the level of use of the right to the city, which is guaranteed by international, national, local, and regional conventions within the social structure, on the basis of gender through women's experiences in order to see the relations between urban space and gender. Analyzing women's experiences of urban space in their daily lives on the basis of gender is important in making urban rights visible and supporting women's studies. In this thesis, which aims to examine women's experiences in urban space and urban rights on the basis of gender, the relationship between gender experiences in their daily lives and urban space was analyzed within the framework of the right to the city through in-depth interviews with 25 women living in the city of Bursa. Qualitative research method was applied and semi-structured interview technique was used.