Çalışanların boş zaman becerikliliğinin bireysel yenilikçilik üzerindeki etkisi: Kütahya Belediyesinde bir uygulama
The effect of employees' leisure time skills on individual innovation: An application in Kütahya Municipality
  1. Tez No: 838965
  2. Yazar: YUSUF DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Boş zaman modern zamanın başlangıcı olarak kabul edilen Sanayi Devrimi sonrasında modernliğin simgelerinden biri olarak ortaya çıkmış olup, toplumsal ve kültürel kimliğin meydana gelmesine ve düşünüş ile yaşayış tarzına dokunmuştur. Sanayi Devrimi sonrasında insan gücüne duyulan ihtiyacın azalması neticesinde bireylerin kendilerine özel ayırdıkları zamanda pozitif artış meydana gelmiş ayrıca çalışma saatlerinin azalması ve belirginleşmesi sonucunda serbest zaman aktivitelerinin istenilen şekilde değerlendirilmesi sağlamıştır. Bireysel yenilikçilik ise; bireylerin yeni ürünler, süreçler, yöntemler, görevler ve teknolojileri deneyimleme istekliliğidir. Bu bağlamda çalışma Kütahya Belediyesi'nde çalışan 325 kişiyle boş zaman becerikliliğinin; bireysel yenilikçilik üzerindeki etkisinin tespiti amacıyla anket yöntemiyle yapılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde boş zaman becerikliliğinin bireysel inovasyon üzerindeki istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi (β=0,217; p0,05) bulunmuştur.Kütahya Belediyesi çalışanlarının demografik değişkenleriyle (Yaş, eğitim ve kurumda çalışma süresi) boş zaman becerikliliği arasında istatistiki olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Yine, Kütahya Belediyesi çalışanlarının demografik değişkenleriyle (Eğitim) bireysel inovasyon arasında istatistiki olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Bu sonuçlar yoğun rekabet ve küreselleşme sonucunda kamu sektöründe çalışanların boş zamanlarının iyi ve faydalı işlerde kullanmanın önemli bir kuvvet çarpanı olduğu anlaşılmıştır. Bu kuvvet çarpanına çalışanların bireysel yenilikçiliklerinin de destek vereceği bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
Leisure time has emerged as one of the symbols of modernity after the Industrial Revolution, which is accepted as the beginning of modern time, and has touched the formation of social and cultural identity and the way of thinking and living. As a result of the decrease in the need for manpower after the Industrial Revolution, there has been a positive increase in the time that individuals allocate for themselves, and as a result of the reduction and clarification of working hours, it has enabled the desired evaluation of free time activities. Individual innovativeness is the willingness of individuals to experience new products, processes, methods, tasks, and technologies. In this context, the study was conducted with 325 employees working in Kütahya Municipality through a survey method to determine the effect of leisure time resourcefulness on individual innovativeness. As a result of the findings, it was determined that leisure time resourcefulness has a statistically significant effect on individual innovation (β=0.217; p0.05). Statistically significant differences were determined between the demographic variables (age, education and working time in the organization) and leisure time resourcefulness of Kütahya Municipality employees. Again, statistically significant differences were determined between the demographic variables (Education) and individual innovation of Kütahya Municipality employees. These results show that as a result of intense competition and globalization, it is understood that using the leisure time of public sector employees in good and useful works is an important force multiplier. It should be known that the individual innovativeness of employees will also support this force multiplier.