Dönüşümcü liderlik ve örgütsel iletişimin iş tatminine etkileri: Sağlık sektöründe bir alan çalışması
The effect of transformational leadership behavior and organizational communication on job satisfaction: A field study at health sector
  1. Tez No: 838976
  2. Yazar: ELİF BESTE KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Covid 19 pandemisiyle birlikle sağlıkta artan bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğumuz bu süreçte dönüşümcü liderlik tarzı liderlik tarzları içerisinde daha ön plana çıkmıştır. Literatürde dönüşümcü liderlik, iş tatmini ve örgütsel iletişim ayrı ayrı eğitim ve diğer sektörlerde çalışılsa da sağlık alanında bu üç bağımsız değişkenin incelendiği çok az çalışma yapıldığı gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının dönüşümcü liderlik ve örgütsel iletişimin iş tatminine etkilerini ortaya koymaktadır. Bu amaca yönelik alan araştırması yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya ilinde kamu ve özel sektörde çalışan 350 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda dönüşümcü liderliğin ve örgütsel iletişimin iş tatminini anlamlı ve pozitif yönde etkiledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the Covid 19 pandemic period, we are much more in the process of change and transformation in health sector. In this period transformational leadership style has come to the front more then other leadership styles. Although transformational leadership, job satisfaction and organizational communication have been studied separately in education and many other sectors in the literature, it has been observed that very few studies have been conducted in the field of health examining these three independent variables. The aim of this study is to examine the effect of healthcare workers' perception of transformational leadership and organizational communication on job satisfaction. The sample of the research consists of 350 healthcare workers working in the public or private sector in the province of Konya. As a result of the research, it has been determined that transformational leadership and organizational communication have significant and positive effect on job satisfaction.