Farklı hidroponik çözeltilerle perlit, cocopeat ve torfta yetiştirilen (Pelargonıum zonale) sardunyada bitki ve çiçek gelişmesinin karşılaştırılması
Compari̇son of plant and flower growth in geranium (Pelargonium zonale) grown in perli̇te, cocopeat and peat with different hydroponic soluti̇ons
- Tez No: 838983
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Deneme, farklı kök ortamları ve hidroponik çözeltilerin, Pelargonium zonale' nin gelişme ve çiçeklenmesine etkilerini araştırmak amacıyla, Ziraat Fakültesi B Blok bahçesinde kurulmuştur. Denemede, torf ortamı kontrol olup, diğer iki ortam (cocopeat, perlit) ve beş farklı hidroponik çözelti, faktöriyel olarak uygulanmıştır. Kullanılan beş çözelti: Bölüm çözeltisi, ½ Bölüm çözeltisi, Florida çözeltisi, ½ Florida çözeltisi ve General Hidroponik Europe (GHE) çözeltisidir. Deneme deseni tesadüf blokları deneme düzeninde, 11 konu 2 blok halinde düzenlenmiş ve 22 parsel ve her parselde 2 bitki bulunarak toplamda 44 bitki ile gerçekleştirilmiştir. Köklü çelikler %100 cocopeat (20 saksı) %100 perlit (20 saksı) ve %100 torf (kontrol -4 saksı) ortamı doldurulmuş 850 ml hacimli siyah polietilen saksılar içerisine dikilmiştir. Cocopeat ve perlit ortamındaki bitkilere dikimden 10 gün sonra, torf ortamındaki bitkilere dikimden bir ay sonra besin çözeltisi verilmeye başlanmıştır. Perlit ortamı içeren saksılara, altlıkta havuz sistemi uygulanmıştır. Tüm ortamlardan, her çözelti uygulamasında, %20 drenaj sağlanmıştır. Sonuç olarak bitki boyu, köklü bitki ağırlığı, köksüz bitki ağırlığı, bitkide yaprak sayısı ve gövde çapı torf kontrol ortamında en yüksek olup, onu perlit izlemiş, cocopeat ise en düşük sonucu vermiştir. İlk çiçeklenmeye gün sayısı cocopeatte en düşük olup bunu perlit izlemiştir. Torf kontrolde ise çiçeklenme en geç olmuştur. Perlit en yüksek cocopeat ise en düşük çiçekli salkım sayısını vermiştir. Perlit + ½ bölüm çözeltisi çiçeklenme ve bitki gelişimi yönünden en uygun kombinasyon olarak önerilebilir. Cocopeat en kötü sonucu vermiştir. Torf kontrol vejetatif gelişme yönünden uygun olmasına karşın çiçeklenme yönünden istenilen sonucu vermemiştir.
Özet (Çeviri)
The experiment was made in the garden of the Faculty of Agriculture, Block B to investigate the effects of different root media and hydroponic solutions on the development and flowering of Pelargonium zonale. In the experiment, peat was the control treatment. Two media (cocopeat and perlite) and five different hydroponic solutions (Department solution, ½ Department solution, Florida solution, ½ Florida solution and General Hydroponic Solution (GHE)) were arranged factorially. The experimental design was randomised blocks, 11 treatments were placed in two blocks. There were 22 parcels with two plants in each parcel making a total of 44 plants. Rooted cuttings were planted in 850 ml black pots. There were 20 cocopeat, 20 perlites and 4 peat control pots. Liquid feed application started 10 days after planting for cocopeat and perlite pots and one month after planting for peat control pots. A reservoir in the saucer was made for perlite pots. Twenty per cent drainage was provided for all treatments at each liquid feed application. According to the results, stem length, plant weight with root, plant weight without root, leaf number/plant,and stem diameter were the highest in peat control followed by perlite and the lowest in cocopeat. The number of days to the first flower opening was the lowest in cocopeat followed by perlite. Flowering was the latest in peat control. The number of trusses with flowers was the highest in perlite and the lowest in cocopeat. As a result perlit + ½ department solution can be recommended an the most suitable combination for the growth and flowering. Cocopeat was given the worst result. Peat was suitable for the vegetative growth but not for the flowering.