Lateral epikondilit tanılı hastalarda yüksek hız düşük amplitüdlü (HVLA) dirsek manipülasyonunun el kavrama kuvveti ve ağrı üzerine anlık etkisi
Instant effect of high speed low amplitude (HVLA) elbow manipulation on hand grip strength and pain in patients with lateral epicondylitis
  1. Tez No: 838982
  2. Yazar: FURKAN ÇAPKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Lateral epikondilit (LE), üst ekstremite ve özellikle dirsek problemlerinde sık görülen rahatsızlıklardan biri olup, elin kavrama hareketi için gerekli kuvvet üretimini gerektiren durumlarda dirseğin lateral bölgesinde ağrı oluşturan bir hastalıktır. Lateral epikondilit tanılı, 18-50 yaş aralığında, 34 gönüllü birey çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar, HVLA dirsek manipülasyonun uygulandığı çalışma (n=17, 7 kadın, 10 erkek) ve sham manipülasyonun uygulandığı kontrol (n= 17, 6 kadın, 11 erkek) grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Uygulama öncesi ve uygulama sonrası tüm bireyler, Vizüel Analog Skala (VAS) ve JAMAR Hidrolik El Dinamometresi ile değerlendirildi. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan grup içi analiz sonuçlarına göre, çalışma grubundaki katılımcıların el kavrama kuvvetinde artma, ağrı değerinde ise azalma bulunmuĢtur. Kontrol gurubunda ise istatiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Gruplar arasındaki verilerin karşılaştırılmasında kayropraktik HVLA dirsek manipülasyonun uygulandığı çalışma grubunda el kavrama kuvvetinde istatiksel olarak anlamlı artma bulunmuştur. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlarla, kayropraktik HVLA dirsek manipülasyon uygulamasının el kavrama kuvveti ve ağrı değerleri üzerinde anlık olarak iyileştirici etkiye sahip olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Lateral epicondylitis (LE) is one of the common disorders in upper extremity and especially elbow problems, and it is a disease that causes pain in the lateral region of the elbow in cases that require the necessary force production for the grasping movement of the hand. Thirty-four volunteers with a diagnosis of lateral epicondylitis, aged between 18 and 50, were included in the study. The participants were divided into two as the study group (n=17, 7 females, 10 males) in which the HVLA elbow manipulation method was applied and the control group (n= 17, 6 females, 11 males) in which the sham manipulation was applied. All individuals were evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS) and JAMAR Hydraulic Hand Dynamometer before and after the application. According to the results of the intra-group analysis performed before and after the treatment, an increase in the hand grip strength of the participants in the study group and a decrease in the pain value were found. No statistically significant difference was found in the control group. In the comparison of the data between the groups, a statistically significant increase in hand grip strength was found in the study group in which chiropractic HVLA elbow manipulation was applied. With the results obtained from this study, it was revealed that the application of chiropractic HVLA elbow manipulation had an instant healing effect on hand grip strength and pain values.