Koroner arter cerrahisinde somatik near infrared spektroskopi takibinin postoperatif kardiyak marker ve hemodinami ile ilişkisi
The relationship of somatic near infrared spectroscopy monitoring with postoperative cardiac marker and hemodynamics in coronary artery surgery
  1. Tez No: 839023
  2. Yazar: FATMA ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada, koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif somatik near infrared spektroskopi (NIRS) takibi ile cerrahi sonrası gelişebilecek komplikasyonları erken dönemde tespit edebilmek ve NIRS ile kardiyak biyomarkerlar ve yoğun bakım standart monitörizasyon teknikleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Bu çalışmaya elektif koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren 49 hasta dahil edildi. Tüm hastaların anamnezleri alınıp ameliyat masasına alındı. İnvaziv ve noninvaziv monitörize edildi. Somatik NIRS monitörizasyonu yapılıp cerrahi öncesi hastaların bazal NIRS değerleri kaydedildi. Cerrahi öncesi troponin, CK-MB ve proBNP değerleri kaydedildi. Postoperatif yoğun bakıma alınan hastalarda ilk 24 saatlik dönemdeki somatik NIRS verileri ve yoğun bakım takip verileri 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12 ve 24. saat olmak üzere kaydedildi. Cerrahi sonrası 24. ve 72. saat troponin, CK-MB ve proBNP değerleri kaydedildi. Hastaların postoperatif takipte NIRS değerleri ortalaması bazale göre karşılaştırılıp NIRS değerleri azalan ve NIRS değerleri azalmayan olarak iki grupta değerlendirildi. Her iki gruptaki hasta verileri istatistiksel olarak birbirleriyle kıyaslandı. Bulgular: Somatik NIRS azalan ve azalmayan gruplar arası kronik hastalık, NHYA sınıflaması, eko sınıflaması, greft sayısı açısından istatistiksel olarak farklılık saptanmamıştır. Gruplar arası operasyon süresi, kardiyopulmoner bypass süresi, kros klemp süresi, intraoperatif ve postoperatif inotrop kullanımı, intraoperatif ve postoperatif kan ürünü kullanımı, ekstübasyon zamanı, yoğun bakımda kalış süresi, taburculuk ve postoperatif komplikasyon açısından istatistiksel olarak farlılık göstermemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the early detection of complications that may occur after coronary artery bypass graft surgery using postoperative somatic near infrared spectroscopy (NIRS) monitoring, and to assess the relationship between NIRS and cardiac biomarkers and intensive care standard monitoring techniques. Materials and Methods: This study included 49 patients who underwent elective coronary artery bypass graft surgery. The medical histories of all patients were taken and they were prepared for surgery. Both invasive and non-invasive monitoring techniques were used. Somatic NIRS monitoring was performed and the baseline NIRS values of the patients were recorded before surgery. Troponin, CK-MB, and proBNP values were recorded before surgery. Somatic NIRS data and intensive care follow-up data were recorded at 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, and 24 hours for patients admitted to the intensive care unit after surgery. Troponin, CK-MB, and proBNP values were recorded at 24 and 72 hours after surgery. The average NIRS values of patients during postoperative follow-up were compared to the baseline, and patients were classified into two groups: those with decreasing NIRS values and those with non-decreasing NIRS values. The data of patients in both groups were statistically compared. Results: There were no statistically significant differences between the groups in terms of chronic disease, NYHA classification, echocardiography classification, and number of grafts in terms of decreasing and non-decreasing somatic NIRS values. There were also no statistically significant differences between the groups in terms of operation time, cardiopulmonary bypass time, cross-clamp time, intraoperative and postoperative inotrope use, intraoperative and postoperative blood product use, extubation time, duration of stay in the intensive care unit, discharge, and postoperative complications (p>0.05).