Fare psoriasis modelinde topikal 4'4 diamino difenil sülfon (dapson) jelin tedaviye etkisi
Treatment effect of topical 4'4 diamino diphenyl sulfone (dapsone) gel on the mouse psoriasis model
- Tez No: 839027
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Psoriasis toplumda %2 sıklıkta görülen, etiyolojisinde genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Tedavisinde topikal, sistemik tedaviler ve fototerapi kullanılmaktadır. Dapson (4,4'-diaminodifenilsülfon) 1940'larda sentezlenen bir sülfon bileşiği olup antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Antiinflamatuar etkileri nedeniyle püstüler psoriasiste sınırlı vakada denenmiş olup bu vakalarda çoğunlukla faydalı bulunmuştur. Literatürde topikal dapsonun psoriasisteki etkisini değerlendiren randomize kontrollü çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada fare psoriasis modelinde topikal dapsonun etkinliğini topikal kortikosteroidler ile klinik, histopatolojik ve ELISA yöntemi aracılığıyla sitokin düzeyleri yönünden karşılaştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ortalama 6-8 haftalık olan ve canlı ağırlıkları 32-33 gram arasında değişen 20 dişi, 20 erkek olmak üzere toplam 40 adet Balb/c ırkından fare deney materyalini oluşturdu. Tüm hayvanlar her bir grupta 4 erkek 4 dişi olacak şekilde 5 eşit gruba ayrıldı. Topikal kremlerin uygulama yeri olarak sırt ve kulak derisi seçildi. Ketamin ve ksilazin anestezisi altında sırt dorsal bölge tıraşlandı ve başlangıç kulak kalınlıkları ölçüldü. İlk gruba 14 gün boyunca sadece 62,5 mg dozda imikimod krem (Aldara) uygulandı. İkinci, üçüncü ve dördüncü gruplara 7 gün boyunca sadece 62,5 mg dozda imikimod krem (Aldara) uygulandı. Yedinci günden sonra aynı bölgeye önce imikimod krem, 6 saat sonra ise ikinci gruba 62,5 mg/kg dozda dapson jel (Acnewell), üçüncü gruba 125 mg/kg dozda dapson jel (Acnewell) ve dördüncü gruba 50 mg dozda betametazon valerat krem (Betnovate) topikal uygulamaları yapıldı. Beşinci gruba ise 14 gün boyunca Acnewell jelde çözücü olarak kullanılan dietilen glikol monoetil eter (Merck) topikal olarak uygulandı. Yedinci gün sadece klinik değerlendirme yapıldı. On dördüncü gün ise klinik değerlendirme yapıldıktan sonra farelere anestezi altında ötanazi işlemi yapılarak sırt derilerinden bistüri yardımıyla histopatolojik inceleme ve sitokin ölçümleri için deri örnekleri alındı. Elde edilen sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Deney grupları ağırlık ve cinsiyet dağılımı açısından incelendiğinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Kulak kalınlıklarının değişimleri incelendiğinde tüm gruplarda 0. gün ve 14. günler arasında anlamlı farklılıklar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease with a prevalence of 2% in the general population, with genetic and environmental factors playing a role in its aetiology. Topical and systemic treatments and phototherapy are used in the treatment of psoriasis. Dapsone (4,4'-diaminodiphenylsulfone) is a sulfone compound synthesised in the 1940s that has anti-inflammatory and antimicrobial properties. Due to its anti-inflammatory effects, it has been tried in limited cases of pustular psoriasis and has mostly been beneficial in these cases. In this study, we aimed to compare the efficacy of topical dapsone with topical corticosteroids in a murine psoriasis model in terms of clinical, histopathological and cytokine levels by ELISA. Materials and Methods: A total of 40 Balb/c mice (20 male and 20 female) with an average age of 6-8 weeks and body weight between 32-33 grams were used as experimental material. All animals were divided into 5 equal groups with 4 males and 4 females in each group. Topical creams were applied to the back and ear skin. The dorsal region was shaved under ketamine and xylazine anaesthesia and the initial ear thickness was measured. The first group received only imiquimod cream (Aldara) at a dose of 62.5 mg for 14 days. The second, third and fourth groups received only imiquimod cream (Aldara) at a dose of 62.5 mg for 7 days. After the seventh day, imiquimod cream was first applied to the same area, followed 6 hours later by dapsone gel (Acnewell) at a dose of 62.5 mg/kg in the second group, dapsone gel (Acnewell) at a dose of 125 mg/kg in the third group and betamethasone valerate cream (Betnovate) at a dose of 50 mg in the fourth group. The fifth group received topical application of diethylene glycol monoethyl ether (Merck), used as a solvent in Acnewell gel, for 14 days. On the seventh day, only clinical evaluation was performed. On day 14, after the clinical evaluation, the mice were euthanised under anaesthesia and skin samples were taken from the dorsal skin with a scalpel for histopathological evaluation and cytokine measurements. The results were compared between groups. Results: When the experimental groups were analysed in terms of weight and sex distribution, no significant difference was found between the groups (p>0.05).