Mronj (medıcatıon-related osteonecrosıs of the jaw) hastalarında medikal ve cerrahi tedavi yaklaşımının karşılaştırılması
  1. Tez No: 839026
  2. Yazar: BUSEHAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SİNDEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: İlaca bağlı çene kemiklerinde görülen osteonekroz (MRONJ) nadir görülen fakat hayat kalitesini ciddi oranda etkileyen bir durum olup literatürde yönetiminde konservatif ve cerrahi tedavi yöntemlerinin başarısıyla ilgili kesin bir kanıya varılamamaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, farklı evrelerde tanı koyulmuş MRONJ olgularının uzun süreli antibiyoterapiyi içeren medikal-konservatif tedavi yöntemi veya cerrahi tedavi protokolü sonrasında takip sonuçlarını değerlendirerek literatüre katkı sağlamaktır. Yöntem: Kliniğimizde tanısı koyulmuş farklı evrelerdeki MRONJ olgularının tedavileri uzun süreli antibiyoterapiyi içeren medikal-konservatif tedavi protokolü ya da cerrahi tedavi yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup tedavi öncesi ve tedavi sonrası bulgular klinik ve radyolojik açıdan değerlendirilmiştir. Bulgular: Konservatif tedavi yaklaşımı uygulanan hastalarımızın %79.16'sında spontan sekestrasyonun gerçekleştiği ve tüm lezyonlarda yumuşak doku örtüsünün kendiliğinden sağlanarak lezyon boyutlarının küçüldüğü tespit edilmiş olup lezyonların %54.16'sında tekrarlayan antibiyoterapi ihtiyacı oluştuğu gözlemlenmiştir. Cerrahi tedavi protokolünde ise %50'lık oranla nüks görüldüğü rapor edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak konservatif tedavi protokolü, uygun hastalarda nekrotik kemiğin spontan sekestrasyonunu sağlaması nedeniyle cerrahi yaklaşım öncesi tercih edilmesi tavsiye edilen bir tedavi protokolüdür.
Özet (Çeviri)
Objective: Medicated-related osteonecrosis of the jaw (MRONJ) is a rare condition that seriously affects the quality of life and the success of conservative and surgical treatment methods in the management cannot be concluded in the literature. Our aim in this study was to contribute to the literature by evaluating the follow-up results of MRONJ cases diagnosed at different stages after conservative treatment method including long-term antibiotherapy or surgical treatment protocol. Method: MRONJ cases at different stages diagnosed in our clinic were treated with conservative treatment protocol including long-term antibiotherapy or surgical treatment method and the pre-treatment and post-treatment findings were evaluated clinically and radiologically. Results: Spontaneous sequestration occurred in 79.16% of our patients with conservative treatment approach and all lesions were found to reduce the size of the lesions by providing soft tissue cover spontaneously. 54.16% of the lesions required recurrent antibiotherapy. In the surgical treatment protocol, recurrence was reported with a rate of 50%. Conclusion: In conclusion, conservative treatment protocol is a recommended treatment protocol to be preferred before surgical approach because it provides spontaneous sequestration of necrotic bone in appropriate patients.