Taş nedenli oluşan üst üriner sistem obstrüksiyonunda acil üriner drenaj gerektiren ve elektif cerrahi yapılan hastaların kontrastsız abdomen tomografilerindeki sekonder belirtilerinin karşılaştırılması
In upper urinary system obstruction caused by stone comparison of secondary symptoms on non-contrast abdomen tomographies of patients who require emergency urinary drainage and had elective surgery
  1. Tez No: 839043
  2. Yazar: MUSTAFA KAAN AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Taş nedenli oluşan üst üriner sistemin obstrüktif hidronefrozunda hastalarda enfeksiyöz komplikasyonları ve ileri tedavi seçeneklerini öngörebilecek prognostik veriler yeterli sayıda ve güvenilirlik derecesinde değildir. Bu hastalarda pyonefroza ilerlemeyi değerlendirmede dilate toplayıcı sistemlerin Hounsfield Ünitesi (HU) değerinin rolü hakkındaki veriler de sınırlı sayıdadır. Bu çalışmanın amacı, tek bir akademik merkezde obstrüktif üropati nedeniyle takip edilen hasta kohortunda pyelonefrit prevalansı, belirteçleri, nefrostomi tüpü veya üreteral kateter gereksinimi ve postoperatif enfeksiyöz komplikasyonları tahmin etmede HU değerlerinin potansiyel rolünün değerlendirilmesidir. Haziran 2021 ve Mart 2022 tarihleri arasında, kliniğimize ve acil servise taş nedenli oluşmuş üst üriner sistemi obstrüksiyonu ile başvuran acil drenaj uygulanan ve acil drenaj gerektirmeyen, elektif drenaj uygulanan hastaların verileri retrosopektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri drnaj öncesi hidronefroz derecelerii obstrüksiyona sebep olan taşın boyutu ve üriner sistem içerisindeki konumu, çekilen kontrastsız tomografilerindeki taşın, böbrek parankim ve renal pelviste oluşan dilatasyonun HU değeri geriye retrospektif olarak incelendi. Acil üriner drenaj uygulanması gereken grup ve obstrüksiyon olup acil drenaj gerektirmeyen grup olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmamıza toplam 140 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 66'sı nefrostomi veya JJ stent ile tedavi edilirken, 74 hastaya acil bir drenaj yöntemi uygulanmadı. Yüksek hidronefroz derecesine sahip hastaların oranı, acil drenaj gerektiren grupta anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p=0.0169). Ek olarak, bu grupta anlamlı derecede perinefrik kirlenme bulgusu mevcuttur (p=0.0004). Patolojik renal pelvis HU değeri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmazken, normal böbrek renal pelvis HU değeri, acil drenaj grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.026). Obstrükte parankim ve normal parankim HU değerleri, acil drenaj yapılmayan grupta anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla, p=0.0055 ve p=0.0223). Pyonefrozun göstergesi olarak acil drenaj gerektiren grupta bulunan hastalarda, perinefrik kirlenmenin anlamlı düzeyde bir artış saptanmıştır. Acil drenaj uyglanmayan grupta renal parankim HU yüksekliğinin kronik obstrüksiyonun parankime verdiği hasarı, pyonefrozun bir diğer göstergesi olarak görülmüştür. BT görüntülerinin HU değerlerinin belirtilmesi ile acil drenaj için uygun bulunmayan gruptaki hastaların renal hasar düzeylerinin saptanabilmesine, ve gerekirse acil müdahalede bulunulacak hasta grubunun ayırt edilebilmesine katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Prognostic data that can predict infectious complications and advanced treatment options in patients are not sufficient and reliable in obstructive hydronephrosis of the upper urinary system caused by stones. Data on the role of the Hounsfield Unit (HU) value of dilated collecting systems in evaluating progression to pyonephrosis in these patients are also limited. The purpose of this study was to evaluate the prevalence of pyelonephritis, its markers, the need for a nephrostomy tube or ureteral catheter, and the potential role of HU values in predicting postoperative infectious complications in a cohort of patients followed for obstructive uropathy at a single academic center. Between June 2021 and March 2022, the data of patients who applied to our clinic and the emergency department with upper urinary tract obstruction caused by stones and who received emergency drainage and elective drainage that did not require emergency drainage were retrospectively examined. The demographic data of the patients, the degree of hydronephrosis before drainage, the size of the stone causing obstruction and its location in the urinary system, the HU value of the stone and the dilatation in the renal parenchyma and renal pelvis in the non-contrast tomography were examined retrospectively. They were divided into two groups, the group requiring emergency urinary drainage and the group with obstruction that did not require emergency drainage. A total of 140 patients were included in our study. 66 of these patients were treated with nephrostomy or JJ stent, and the other 74 patients did not receive an emergency drainage method. The proportion of patients with a high degree of hydronephrosis was found to be significantly higher in the group requiring emergency drainage (p=0.0169). Additionally, there was significant evidence of perinephric stranding in this group (p=0.0004). While there was no significant difference between the groups in terms of pathological renal pelvis HU value, normal renal renal pelvis HU value was found to be significantly higher in the emergency drainage group. (p=0.026). HU values of obstructed parenchyma and normal parenchyma were found to be significantly higher in the group without emergency drainage (p=0.0055 and p=0.0223). A significant increase in perinephric stranding was detected in patients in the group requiring emergency drainage as an indicator of pyonephrosis. In the group without emergency drainage, elevated renal parenchymal HU was seen as another indicator of pyonephrosis, the damage caused by chronic obstruction to the parenchyma. We think that by specifying the HU values of CT images, it will contribute to the determination of the renal damage levels of patients in the group that is not suitable for emergency drainage and to distinguish the patient group that will receive emergency intervention if necessary.