Gazi Yaşargil eğitim ve Araştırma hastanesi acil servisine 2020-2022 yılları arasında başvuran iş kazalarının demografik özellikleri, mortalite ve morbidite üzerine etkisi
Gazi Yaşargil training and Research Hospital emergency demographic characteristics of work accidents who apply to the service between 2020-2022, their effect on mortality and morbidity
  1. Tez No: 839848
  2. Yazar: YAKUP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: İş kazaları, hem insanî ve toplumsal bakımdan hem de ekonomik açıdan önemli bir sorundur. Oluşan bir kaza, zarar gören çalışanın geçici ya da kalıcı olarak görevini yerine getirememesine, maddi ve manevi kayıplara yol açabilmektedir. Bu çalışma ile acil servise başvuran iş kazalarının sosyo-demografik verileri ile mortalite arasındaki ilişkinin araştırılması için yapıldı. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine 1Ocak 2020 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında iş kazasına bağlı başvuran kazazedelerin sosyo-demografik verileri, kazanın seyri, kazanın nedeni, yaralanma bölgesi ve türü, kazanın sektörel özellikleri, kazanın neden olduğu sonuçları hastane kayıtları üzerinden incelendi. Bulgular: Bu çalışmaya 101(%12) kadın ve 742(%88) erkek olmak üzere toplam 843 hasta dahil edildi. En fazla hasta içeren yaş grubu 466 hasta ile 25- 34 yaş grubu olduğu tespit edildi. Aralanan vücut bölgelerinden en fazla olanları 379 hastada üst ekstremiteler, 186 hastada alt ekstremiteler ve 126 hastada kafa bölgesi olduğu tespit edildi. Çalışmaya alınan hastaların sonlanımlarının cinsiyete göre karşılaştırılması yapıldığında hastaların 825'i acil servisten taburcu, 7'sinin dış merkeze sevk, 5'ne ampütasyon, 5'nin hayatını kaybettiği ve 1' nin tedavi red ile hastaneden ayrılmış olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Occupational accidents are an important problem both in human, social and economic terms. An accident may cause the injured employee to be temporarily or permanently unable to fulfill his/her duties and may lead to material and moral losses. The aim of this study was to investigate the relationship between socio-demographic data and mortality in occupational accidents admitted to the emergency department. Materials and Methods: In this study, socio-demographic data, course of the accident, cause of the accident, region and type of injury, sectoral characteristics of the accident, and the consequences of the accident were examined through hospital records of the accident victims admitted to Gazi Yaşargil Training and Research Hospital Emergency Department between January 1, 2020 and December 31, 2022. Findings: A total of 843 patients, 101 (12%) females and 742 (88%) males, were included in this study. The age group with the highest number of patients was 25 to 34 years old with 466 patients. The most common body regions explored were upper extremities in 379 patients, lower extremities in 186 patients and head region in 126 patients. When the outcomes of the patients included in the study were compared according to gender, it was determined that 825 patients were discharged from the emergency department, 7 were referred to an external center, 5 were amputated, 5 died and 1 left the hospital with refusal of treatment.