Elektrik ve mekanik sistemlerin analizinde enport ve tutsim simülasyonları
Enport and tutsim simulation analysis of the electrical and mecanical systems
- Tez No: 83905
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA POYRAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELEKTRİK VE MEKANİK SİSTEMLERİN ANALİZİNDE ENPORT VE TUTSİM SİMÜLASYONLARl Cengiz BÜYÜK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 69 Bu tezde bond graf tekniği kullanılarak fiziksel sistemlerin simülasyonları yapılmıştır. Bu amaçla aynı sistem örneği için bond graf modeli ve blok diyagramı elde edilmiştir. Bu modellerin hem ENPORT hem de TUTSİM simülasyonları yapılarak hangi tür yapılarda hangi yöntemin daha pratik ve doğru olduğu incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bond Graf, TUTSİM, ENPORT.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis ENPORT AND TUTSIM SIMULATION ANALYSIS OF THE ELECTIRICAL AND MECANICAL SYSTEMS Cengiz BÜYÜK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering 1999, Page: 69 In this thesis; simulations of physical systems have been performed by using“bond graph”technique. Due to the this purpose, bond graph model and block diagram for the some system example has been obtained. Which methods are more practical and true for which structures has been investigated by performing simulations of both ENPORT and TUTSIM of these models. KEY WORDS: Bond Graph, TUTSIM, ENPORT.