Dermoid kist ile torsiyone dermoid kistlerin karşılaştırılması
Comparison of dermoid cyst and torsioned dermoid cyst
- Tez No: 839055
- Danışmanlar: PROF. MEHMET SIDDIK EVSEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız kliniğimizde Torsiyone Dermoid kist ile Dermoid Kistlerin karşılaştırılarak kistin torsiyone olmasındaki nedenleri ortaya koymak ve bu risk faktörlerin varlığında torsiyonu öngörülmesini kolaylaştırmak için yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 01.04.2010 – 01.04.2023 tarihleri arasında torsiyone dermoid kistler ile torsiyone olmamış dermoid kist verileri retrospektif olarak hasta dosyaları, elektronik veri tabanı ile toplandı. 12 yaş ve 45 yaşındaki hasta grubu popülasyona dahil edildi. 150 olgunun verileri çalışma kriterlerine uygun bulunarak demografik veriler, jinekolojik öykü, gebelik durumu, torsiyone olmayan dermoid kist çapları, torsiyone olan dermoid kist çapları bilateralite- unilateralite durumu, kistlerin torsiyone olduğu yön ve kaç kez torsiyone olduğu sonuçları kaydedildi. Tümör markır sonuçları, lökosit sayısı, operasyon şekli, insizyon şekli hastanede yatış süresi anestezi şekli değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare Torsion of Dermoid Cysts with Dermoid Cysts in our clinic, in order to identify the reasons for torsion and to facilitate the prediction of torsion in the presence of these risk factors. Materials and Methods: Data of torsioned dermoid cysts and non-torsioned dermoid cysts between April 2010, and April 2023, were retrospectively collected from patient records and electronic databases in our clinic. The study population included patients aged between 12 and 45 years. Data from 150 patients meeting the study criteria were recorded, including demographic information, gynecological history, pregnancy status, diameters of non-torsioned dermoid cysts, diameters of torsioned dermoid cysts, bilateral/unilateral status, the direction of cyst torsion, and the number of torsions. Tumor marker results, leukocyte count, type of surgery, incision method, length of hospital stay, and anesthesia type were evaluated. SPSS 27.0 was used for statistical analysis, and p-values less than 0.05 and 0.01 were considered significant.