İntervertebral disk dejenerasyonunda ADAMTS-4 ve ADAMTS-5 enzimlerinin disk ve kandaki düzeylerinin prognoz üzerine etkisi
The effect of the levels of ADAMTS-4 and ADAMTS-5 enzymes in the disc and blood on the prognosis in intervertebral disc degeneration
- Tez No: 839054
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT TEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, dejenere diske sahip hasta insanlar ile sağlıklı kontrol grubu arasında ADAMTS-4 ve ADAMTS-5'in Elisa yöntemi ile ilişkisini değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kırk bir adet hastanın preop ve postop alınan kanları ve kırk bir adet sağlıklı kontrol grubu kanı santrifüj edilerek serumları ayrılmış, operasyonda çıkarılan dejenere disk dokusu homojenize edilip sonrasında santrifüj ile süpernatanları ayrılmıştır. Numuneler ADAMTS-4 ve ADAMTS-5 ELİSA kitleri ile çalışılmıştır. BULGULAR: ADAMTS-4 ve ADAMTS-5'in hasta ve kontrol grubuna serum değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulundu. ADAMTS-4 hasta grubunda sağlıklı gruba göre düşükken, ADAMTS-5 hasta grubunda sağlıklı gruba göre yüksek bulundu. SONUÇ: Bulgular dejenere intervertebral disk hastalığı patogenezinde her iki enziminde önemli olduğunu düşündürmüştür. IVD ADAMTS-5 in görevinin daha fazla olabileceği düşünülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: ADAMTS-4, ADAMTS-5, intervertebral disk dejenerasyonu
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to evaluate the relationship between ADAMTS-4 and ADAMTS-5 levels using the Elisa method in patients with degenerative disc disease and a healthy control group. MATERIALS AND METHODS: Serum samples were obtained from forty patients' preoperative and postoperative blood samples, as well as from forty healthy control subjects, by centrifugation. Degenerate disc tissue extracted during surgery was homogenized, and supernatants were separated by centrifugation. ADAMTS-4 and ADAMTS-5 ELISA kits were used to analyze the samples. RESULTS: Statistically significant differences were observed in the serum levels of ADAMTS-4 and ADAMTS-5 between the patient and control groups. ADAMTS-4 levels were lower in the patient group compared to the healthy group, while ADAMTS-5 levels were higher in the patient group compared to the healthy group. CONCLUSION: The findings suggest that both enzymes may play an important role in the pathogenesis of degenerative intervertebral disc disease, with ADAMTS-5 potentially having a greater role in IVD. KEYWORDS: ADAMTS-4, ADAMTS-5, intervertebral disc degeneration