Ovaryan dermoid kist tanılı hastalarda operasyon öncesi ve sonrası androjen seviyelerinin karşılaştırılması ve cerrahi tedavinin başarısının belirlenmesindeki rolü
Comparison of the androgen levels before and after operation in patients with ovarian dermoid cysts and the role in determination success of the surgical treatment
- Tez No: 310318
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT YÜCEBİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Ovaryan dermoid kist tanılı hastalarda operasyon öncesi ve sonrası serum androjen seviyelerine bakılmış ((dehidroepiandrosteron sülfat) dheas, androstenodion, serbest testesteron, total testesteron) ve yalnızca cerrahi tedavi ile bu seviyelerde düşme ve hiperandojenemi semptomlarında (hirsutism, temporal saç dökülmesi,kliteromegali gibi) gerileme olup olmadıgı dolayısı ile ek bir tedavi ihtiyacı var mı arastırılmıştır.Yöntem: Ege üniversitesi kadın hastalıkları ve doğum ünitesinde matür kistik teratom ( dermoid kist ) nedeniyle opere edilen toplam 10 hastanın operasyon öncesi ve operasyondan 1 ay sonra serum androjen seviyeleri incelenmiştir. Her iki grubun ortalama yaş değerleri, kist boyutları da çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Hastaların kan örneklerinden androjen düzeyleri ((dehidroepiandrosteron sülfat) DHEAS, androstenodion, serbest testesteron, total testesteron) araştırıldı. Preop ve postop bakılan androjen seviyeleri arasında istatiksel anlamlı bir fark saptanmadı.Tartışma: Serum androjen seviyeleri normal olan ve hiperandrojenemi semptomları tarifleyen çalışma hastalarının operasyondan sonraki dönemde hiperandrojenemi semptomlarında gerileme tespit edilmiş olup ek bir tedavi planlanmamıştır. Daha önceki çalışma sonuçlarına da dayanarak androjenisite gösteren hastalarda var olan hiperandrojenemi bulgularının ve normal serum androjen seviyelerinin artmış 5 alfa redüktaz aktivitesine veya SHBG seviyesindeki yükselmeye nedeniyle testesteron klirensinde artışa bağlı olabileceği ve dolaşımdaki normal hormon seviyelerinin yanıltıcı olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: before and after operation in patients with ovarian dermoid cyst looked serum androgen levels ((dehydroepiandrosterone sulfate), DHEAS, androstenodion, free testosterone, total testosterone), and these levels decreased only by surgical treatment and symptoms of hyperandrogenemia (hirsutism, temporal hair loss, as kliteromegali ) whether there is a decline in there hence the need for additional treatment were investigated.Methods: obstetrics and gynecology unit of the University of mature cystic teratoma (dermoid cyst), a total of 10 patients who were operated because of the operation were examined preoperatively and 1 month after the serum androgen levels. The mean age of both groups, cyst sizes were included in the study. Results: The androgen levels in blood samples of patients ((dehydroepiandrosterone sulfate), DHEAS, androstenodion, free testosterone, total testosterone) were investigated. Preoperative and postoperative maintained a statistically significant difference was found between androgen levels.Conclusions: Serum androgen levels were normal, and described a study of patients with symptoms of hyperandrogenism symptoms of hyperandrogenemia decline in the period after the operation has been established, an additional treatment is planned. Androjenisite Based on the results of previous studies showing the signs of hyperandrogenemia, and normal serum androgen levels in patients who have increased due to rise in 5 alpha-reductase activity or the level of SHBG and testosterone may be due to an increase in clearance of circulating misleading, it was found that the normal hormone levels.