Acil servise başvuran hastaların erkek hemşirelere bakış açısı: Hakkari örneği
Perspectives of patients registering to the emergency department to male nurses: The case of Hakkari
  1. Tez No: 839133
  2. Yazar: İSMET TİMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, hastaların erkek hemşirelere bakış açısını değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 22 Mayıs - 22 Haziran 2023 tarihleri arasında Hakkari Devlet Hastanesi acil servisine başvuran hastalar 18900,çalışmaya katılmayı kabul eden, çalışma kriterlerine uyan 400 hasta da örneklemi oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından literatüre uygun hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 25,0 paket programı, verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzdelik dağılım ve ki-kare kullanıldı. Araştırma kapsamına alınan hastaların %50'sinin erkek, %88,5 inin de 43 yaş ve aşağısı olduğu saptandı. Hastaların %89,8'i erkek hemşirelerden hizmet aldığını , %95'i hemşireliğin hem kadınların, hem de erkeklerin yapacağı bir meslek olduğunu, %71,3'ü hemşirelerin uygulamalardaki başarılarının cinsiyetten daha önemli bulduğunu, %73,5'i erkek hemşirelerin hastane ortamında her serviste çalışabileceğini ve %67,3'ü erkek hemşirelerin mesleği geliştireceğini ifade etti. Ayrıca hastalar erkek hemşirelerin sağlık hizmetinde %3,5'inin yönetici, %1,3'ünün eğitimci, %3,0'ının araştırmacı, %6,8'inin uygulayıcı ve %74,3 üde bütün rollerde görev almaları gerektiğini belirtti.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively in order to evaluate the patients' perspective on male nurses. The population of the study consisted of 18900 patients who applied to Hakkari State Hospital emergency service between 22 May and 22 June 2023. 400 patients who agreed to participate in the study and met the study criteria also constituted the sample. The data were collected by the researcher with the questionnaire prepared in accordance with the literatüre. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data, frequency, percentage distribution and chi-square were used in the evaluation of the data. It was found that 50% of the patients included in the research were male, 88.5% were aged 43 and below, 89.8% of the patients received services from male nurses, 95% of them say that nursing is a profession for both women and men, 71.3% found that the success of nurses in practice is more important than gender, 73.5% of them stated that male nurses can work in every service in a hospital environment and 67.3% stated that male nurses will improve the profession. In addition, patients stated that 3.5% of male nurses should work in the health service as managers, 1.3% as educators, 3.0% as researchers, 6.8% as practitioners and 74.3% in all roles.