The effect of leadership styles and emotional intelligence on employee job satisfaction & performance
Liderlik stilleri ve duygusal zeka'nın çalışanın iş tatmini ve performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 839134
  2. Yazar: NURSU AKHUY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Liderliğin tek bir tanımı olmamakla birlikte etkili bir lideri tanımlayan belirli bir özellikler seti de yoktur, çünkü bu duruma ve bağlama göre değişebilir. Ancak, bir liderin çalışan iş sonuçları üzerinde doğrudan etkisi vardır; bu nedenle organizasyonların etkili liderler aramaları son derece önemlidir. Son zamanların koşullarında en iyi liderleri bulmak için bu çalışma, olumlu çalışan sonuçlarını etkileyen liderlik özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma lider ve takipçi arasındaki ilişki kalitesini (LMX) bir modeatör olarak içermektedir. Çalışma, son zamanlarda büyük siyasi ve ekonomik değişimler yaşayan Türk iş ortamında etkili liderlik özelliklerini belirlemeyi hedeflemektedir. Çok sayıda regresyon analizi, farklı endüstrilerde çalışan ve çoğunlukla yüksek eğitimli olan bir grup çalışan ve yönetici üzerinde Türkiye'de yapılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasının sonuçları, birçok önceki çalışma ile uyumludur. Bir liderin daha yüksek bir dönüşümcü liderlik tarzı ve işlemci liderlik tarzı, sırasıyla çalışan tatmini ve performansıyla pozitif olarak ilişkilidir. Ancak, bir liderin daha yüksek duygusal zekası (EQ), sadece kısmen çalışan performansıyla ilişkilidir. Sonuçlar, EQ'nun liderlik özelliklerinin bir yönü olduğunu ve tek başına olumlu çalışan iş sonuçlarını etkilemek için yeterli olmadığını göstermektedir. Çalışma ayrıca LMX'in düşük dönüşümcü liderlik için telafi edici bir rol oynadığını bulmuştur. Genel olarak, bu çalışmanın sonuçları, organizasyonların ve liderlerin, olumlu çalışan sonuçlarını etkilemek için liderler hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
While there is no one definition of leadership, there is no one set of characteristics that define an effective leader, as it can vary depending on the situation and context. However, a leader has a direct impact on employee work outcomes, making it crucial for organizations to search for effective leaders. To find the best leaders in recent times and conditions, this thesis aims to examine leadership qualities that influence positive employee outcomes. As a unique approach, the study includes the quality of relationship between leader and follower (LMX) as a moderator. The study aims to identify effective leadership traits in the Turkish business environment, which has experienced major political and economic changes recently. Several regression analyses were conducted on a group of employees and managers in Turkey, who were mostly highly educated and working on different industries. Results of the first stage of the research were consistent with many previous studies. We found that a higher transformational leadership style and transactional leadership style of a leader were positively related to employee satisfaction and performance, respectively. However, a higher emotional intelligence (EQ) of a leader was only partially related to employee performance. The results show that EQ is one aspect of leadership traits and is not sufficient on its own to influence positive employee work outcomes. The study also found that LMX plays a compensatory role for low transformational leadership. Overall, the results of this study can help organizations and leaders make informed decisions about leaders to influence positive employee outcomes.