Mühendisler için kamu ve özel sektörde teknik ve idari şartname hazırlama ve kabul süreci
Technical and administrative specification preparation and acceptance process for engineers in the public and private sectors
- Tez No: 839139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUM IŞITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, kamuda veya özel sektörde çalışan mühendisler için bir rehber oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışılan sektöre göre malzeme alımında ve/veya tesis kurulumunda dikkat edilmesi gereken hususlar uygulama örnekleriyle birlikte sıralanmıştır. İhaleye çıkılmadan önce mühendis tarafından şartname hazırlığının nasıl yapılacağı ve yasal mevzuatlara uygun olarak şartnamelerde yer alması gereken teknik ve idari hususların nasıl belirlenebileceği örnekler ile açıklanmıştır. Malzemelerin ve/veya tesislerin kabulü aşamasında ortaya çıkması muhtemel sorunlar ve nasıl önlenebileceği ile ilgili planlama aşamaları sıralanarak, uygulamalarda sorunların oluşmaması için neler yapılabileceği tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Malzeme Alımı, Malzeme Kalitesi, Malzeme Seçimi, Isıl İşlem Teknik Şartnameler, Yasal Mevzuatlar, Yerlileştirme Çalışmaları
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to create a guide for engineers working in the public or private sector. The issues to be considered in material procurement and/or facility installation according to the sector of work are listed together with application examples. How the engineer should prepare the specifications before going out to tender and how to determine the technical and administrative issues that should be included in the specifications in accordance with the legal regulations are explained with examples. The possible problems that may arise during the acceptance of materials and/or facilities and the planning stages related to how they can be prevented are outlined and what can be done to avoid problems in practice is discussed. KEYWORDS: Material Procurement, Material Quality, Material Selection, Heat Treatment Technical Specifications, Legal Regulations, Localization Studies