Hyper-precarity and organization: The case of waste pickers in Istanbul
'Hiper-prekaryalık' ve örgütlenme: İstanbul'daki kağıt atık işçileri örneği
  1. Tez No: 839155
  2. Yazar: GÜLEN NAZ TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU BOYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezde kağıt atık toplayıcılarının çalışma ve yaşam koşulları ile İstanbul'daki örgütlenme deneyimlerinin nasıl gerçekleştiği ele alınmıştır. Örgütlenme deneyimlerinin anlaşılabilmesi için öncelikle kağıt atık toplayıcılarının yaşama ve çalışma koşulları hiper-prekarya kavramıyla ele alınmıştır. Hiper-prekarite, atık toplayıcıların sosyo-yasal statüleri ile istihdam piyasasındaki yerlerinin yarattığı güvencesizliklerin bileşkesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Hiper-prekaryalığın temel sebebi, devletin benimsediği neoliberal politikalar yüzünden esnekleştirilen istihdam koşulları ve mülksüzleşen köylülerin formel sektörde iş bulamayıp enformel sektörde çöp toplamak zorunda kalmasıdır. Bunların yanı sıra sosyal ve etnik ayrımcılık, zorla yerinden edilme ve uluslararası göç hareketleri de kitlelerin büyük şehirlere göç etmesine ve vasıfsız işçi olarak enformel sektörde çalışmak zorunda kalmalarına sebep olmuştur. Çöpün metalaşması da geri dönüşüm sektörünün gelişmesine katkı sağlamış ve birçok kişi kağıt atık toplayıcılığı yaparak hayatını kazanmaya başlamıştır. Ancak çöpün metalaşması, uluslararası sermaye için bir kar imkanı anlamına gelmekte ve geri dönüşüm sektöründeki karlılığı gören özel şirketler, devlet ile işbirliğine girerek atık yönetimini tekelleri altına almak istemektedir. Bu durum, kağıt atık toplayıcılarının devlet müdahalesi yoluyla iş imkanlarının ellerinden alınmasına ve hiper-prekarya koşullarının derinleşmesine sebep olmaktadır. Hiper-prekaryalıklarını ortadan kaldırmak, kağıt atık toplayıcılarının eşit vatandaş olarak muamele görmek ve geçim kaynaklarını geri kazanmak için verdikleri direnişin itici gücü olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the waste pickers' working and living conditions as well as their organizational experiences in Istanbul. In order to understand the organizational experiences, first of all, the living and working conditions of the waste pickers are discussed with the concept of hyper-precarity. Hyper-precarity has emerged as a result of the combination of the precarities created by the socio-legal status of waste pickers and their place in the labor market. The causes of hyper-precarity are the informalization created by the neoliberal capitalist system, the dispossession of peasants, forced displacement, transnational migration movements, and social and ethnic discrimination. People who live under hyper-precarity have to do jobs in informal sectors such as waste picking since they do not have any acceptable alternative. The commodification of garbage and the expansion of the recycling industry in Turkey has also increased the number of waste pickers. However, the commodification of garbage means a profit opportunity for international capitalists. Private companies, seeing the profitability in the recycling sector, want to monopolize waste management by cooperating with the state. This situation causes the waste pickers to be deprived of their job opportunities through state intervention and their hyper-precarity to deepen. Eliminating hyper-precarity has been the impetus for waste pickers' organization which aim to be treated as equal citizens and regain their livelihoods.