Kuzey Makedonya ve Kosova Türk tiyatrosunda kadın merkezli folklorik bir inceleme
A woman-centered folkloric analysis in the Turkish theater of North Macedonia and Kosovo
- Tez No: 839156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR UĞURLU, DOÇ. DR. SELÇUK KÜRŞAD KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tiyatro en eski ilkel ritüellerden günümüze kadar kaynağını insandan almış bir edebî sanat dalıdır. Değişen toplumsal dünya düzenine uygun olarak tiyatro da toplulukla birlikte değişmektedir. Türk tiyatrosunda önceleri geleneksel Türk halk tiyatro özellikleri ile oyunlar insanları eğlendiren ve sosyalleşmelerini sağlayan bir araç olduğu bilinmektedir. 19. Yüzyılda da tiyatronun söz konusu işlevi devam etmiştir. Batı etkisi ile gelişen Türk tiyatrosundaki gelişmeler Balkan topraklarında yaşayan Türklerin tiyatro faaliyetlerinde de görülmektedir. Kuzey Makedonya ve Kosova Türk tiyatrolarından hareketle kadının folklorik unsurlarının araştırıldığı çalışmada Mustafa Karahasan, Hüseyin Süleyman, İlhami Emin, Süreyya Yusuf, Lütfü Seyfullah, İrfan Belür, Cemail Maksut, Şerafettin Nebi, Hasan Mercan, Durmuş Selina, Aziz Buş, Agim Rifat Yeşeren, Nuhi Mazrek adlı yazarların Sesler Dergisi ile Çevren Dergisi'nde yayımlanan oyunlarının yanında çeşitli şekillerde yayımlanan oyunlar da incelenmiştir. Kadının merkeze alındığı çalışmada Türk halk edebiyatı ürünleri ve halk bilimi unsurlarını kapsayan bir araştırma yapılmasına karar verilmiştir. Bu amaçla Kuzey Makedonya ve Kosova'da yaşayan Türk kadınlarının folklorik unsularının oyunlara ne şekilde konu olduğu incelenip tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theater is a branch of literary art that has taken its source from human beings from the oldest primitive rituals to the present day. Following the changing social world order, the theater changes with the community. It is known that in Turkish theater, plays with traditional Turkish folk theater features were a tool that entertained people and provided them a chance to socialize. The function of the theater continued in the 19th century. The developments in the Turkish theater, which developed with the influence of the West, are also seen in the theater movements of the Turks living in the Balkan lands. In this study the folkloric elements of women are analyzed based on the Turkish theaters of North Macedonia and Kosovo. In addition to the plays published in Sesler Magazine and Çevren Magazine and written by authors named Mustafa Karahasan, Hüseyin Süleyman, İlhami Emin, Süreyya Yusuf, Lütfü Seyfullah, İrfan Belür, Cemail Maksut, Şerafettin Nebi, Hasan Mercan, Durmuş Selina, Aziz Buş, Agim Rifat Yeşeren, and Nuhi Mazrek other plays published in various forms were analyzed. It was decided to conduct research covering Turkish folk literature products and folklore elements in the study, in which women were centered. For this purpose, the folkloric elements of Turkish women living in North Macedonia and Kosovo were examined and determined.