Predicting child socioemotional competence: The role of different forms of parental control and warmth
Çocuğun sosyo-duygusal uyumunda farklı ebeveyn kontrol uygulamalarının ve sıcaklığın rolü
  1. Tez No: 839157
  2. Yazar: BEYZA ÖZYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, çocuğun sosyo-duygusal uyumunda ebeveyn kontrolü ve sıcaklığının rolüne odaklanmakla birlikte Türk kültürüne özgü ebeveyn kontrol davranışlarını incelemektedir. Bu nedenle, bu çalışma, anne kontrolü ve sıcaklığının okul çağındaki çocukların içselleştirme, dışsallaştırma ve prososyal davranışlarıyla nasıl ilişkili olduğunu araştırmaktadır. Araştırmaya 7-18 yaş arası çocukların (112 kız ve 101 erkek) anneleri katılmıştır. Katılımcılara ebeveynlik ve çocuk sonuçlarına ilişkin demografik bilgiler ve ölçeklerden oluşan bir batarya uygulanmıştır. Veriler temel bileşenler analizi, korelasyon ve hiyerarşik çoklu regresyon kullanılarak analiz edildi. Bulgular, psikolojik kontrolün çocuklarda daha fazla içselleştirme problemleri ve daha az prososyal davranışla ilişkili olduğunu ortaya koydu. Ebeveynin sınır koyma davranışlarının ise çocuklarda sadece daha fazla prososyal davranışlarla da ilişkili olduğu gözlemlendi. Diğer bir yandan, annelerin çocuğu izleme davranışları çocuklarda daha fazla içselleştirme ve daha az prososyal davranışlarla bağlantılı bulunurken; çocuğun dışsallaştırma problemleriyle alakalı olmadığı ortaya çıkmıştır. Kültürel olarak değer verilen ebeveyn kontrolünün ise, araştırmadaki diğer ebeveyn kontrol uygulamalarının (yani, psikolojik kontrol, yapılandırma ve izleme) ötesinde bir role sahip olarak daha fazla çocuk içselleştirme ve dışsallaştırma problemleri ile ilişkili olduğu; fakat, daha az prososyal davranışı öngördüğü bulunmuştur. Son olarak, ebeveyn sıcaklığının ise sadece çocuğun prososyal davranışları ile olumlu yönde ilişki gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study focuses on the role of parental control and warmth on child socioemotional competence. Therefore, this study examined how maternal control (i.e., parental monitoring, structuring, psychological control, and culturally valued parental control) and warmth relate to school age children's social and emotional functioning based on self-report from a sample of Turkish mothers. Participants were 213 mothers of children (112 girls and 101 boys) between 7-18 years. Participants were administered a battery that consist of a demographics form and various scales regarding parenting practices and child outcomes. Data was analyzed using principal component analysis, bivariate correlation, and hierarchical multiple regression. Findings revealed that maternal psychological control was related to lower prosocial behaviors and higher child internalizing symptoms; however, it was not associated with child externalizing problems. Parental structuring was only found to be positively related to higher prosocial behaviors. Parental monitoring was linked to lower child internalizing problems and higher prosocial behaviors; however, it was not related to child externalizing problems. Culturally valued parental control was associated with higher child internalizing, externalizing problems, and lower prosocial behaviors, addressing the importance of examining culture-specific parental practices. Lastly, parental warmth was only associated with higher prosocial behaviors.