Squatitive negation in Turkish
Türkçe'de argo-olumsuz olumsuzlama
  1. Tez No: 839161
  2. Yazar: EGE BARAN DALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDAR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, dilbilimsel bir betimleme sunmak ve söylem işlevlerinin bir açıklamak amacıyla Türkçe'deki argo-olumsuz olumsuzlama biçimlerini (Horn, 2001) incelemektedir. Argo-olumsuzlar, ayırt edici etkileşimsel özelliklere sahip tanınmamış olumsuzlama biçimleridir. Türkçenin üç olumsuzlama biçimi vardır: i. isim yüklemi 'değil', ii. Eylem eki '/-mA/', iii. varoluşsal yüklem 'yok'. Bu tüm yüklemleri kapsayan üretken olumsuzlama biçimlerinin varlığı göz önüne alındığında, başka bir olumsuzlama biçimine neden ihtiyaç duyulduğu tartışılması gereken bir sorudur. Cevap, dilin etkileşimsel doğasında yatmaktadır. Argo-olumsuz olumsuzlama biçimleri tipik olarak bir cümleye eklenen nah ve b*k gibi bir tabu veya küfür kelimesi içerir ve bu tabu kelime cümlenin olumsuz veya olumlu olma özelliğini değiştirir. Yapısal olarak, argo-olumsuzların kullanımında belirli kısıtlamalar gözlemlenmektedir: i. yan tümcede yer alamazlar, ii. sorularda kullanılamazlar ve iii. Olumsuz kutup öğelerinin kullanımına izin veremezler, bu da olumsuzluk betimleyen bir öğe olma durumları hakkında sorular doğurur. Etkileşimsel olarak, argo-olumsuzlar, (genellikle başka bir konuşmacıya ait) tümceyi veya sözceyi argo-olumsuzu ekleyerek tekrarlamayı gerektirir. Bunu yaparken de muhatabın önceki sözlerine meydan okumak veya onu çürütmek gibi amaçlarla konuşmacının duruşunu sergileme işlevi görürler. Berman'ın (2005) söylem duruşu çerçevesini takip ederek, Türk Ulusal Derlemi ve TS Derlemi'nden toplanan 84 simgeye dayalı olarak, squatitive biçimlerin en sık tutum duruşunu, özellikle de etkisel duruşu işaretlediğini iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the squatitive negation forms (Horn, 2001) in Turkish in order to provide a linguistic description and an explanation of their discourse functions. Squatitives are negation forms that are non-canonical with distinctive interactional properties. Turkish has three grammatical negation forms: i. substantive predicate 'değil', ii. verbal suffix '/-mA/', iii. existential predicate 'yok'. Given the existence of these exhaustively productive negation forms, why there is a need for another form of negation is a question that has to be discussed. The answer lies in the interactional nature of language. Squatitive negation forms typically include a taboo or swear word such as nah and b*k inserted into a sentence and this taboo word changes the polarity of the sentence. Structurally, squatitives display certain constraints: i. they cannot be embedded, ii. they cannot occur in questions, and iii. they cannot license NPIs, which raises questions about their status as polarity items. Interactionally, squatitives require an antecedent utterance (usually by another speaker) which they repeat and change its polarity. While doing that, they function to display the speaker's stance with purposes such as challenging or refuting the interlocutor's preceding utterance. Following Berman's (2005) discourse stance framework, I claim that squatitive forms most frequently mark attitude stance, in particular, affective stance based on 84 tokens collected from Turkish National Corpus and TS Corpus.