The role of group's social status in children's fairness judgments
Grup kararlarında çocukların grubun sosyal konumuna bağlı adalet değerlendirmeleri
  1. Tez No: 839162
  2. Yazar: ÖZDEŞ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SOLEY WALLIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çocuklar sosyal kararlar alırken çeşitli ipuçlarını dikkate alırlar. Sosyalleştikçe, çocukların sosyal dinamikler hakkındaki bilgileri gelişir. Çocuklar bu bilgiyi sosyal statü ile ilgili çıkarımlarıyla birleştirerek sosyal kararlarını ve yargılarını oluştururlar. Mevcut çalışma, grup büyüklüğünün (çoğunluk, azınlık) ve sosyal statünün, çocukların grup kararlarına yönelik tercihleri ve bu kararların adalet yargıları üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. Çalışma içerisinde sosyal statü, grupların zenginlik durumuna bağlı olarak sunuldu. 6-7 ve 10-11 yaşındakiler, varlıklı olma durumu ve grup büyüklüğü açısından farklılık gösteren iki yeni grupla tanıştırıldı. Grupların farklı fikirler sunduğu senaryolar gösterildikten sonra çocuklara hangi grubun kararının uygulanması gerektiği soruldu. Ayrıca, çocuklardan her bir grubun kararını uygulamanın ne kadar adil olacağına dair ayrı ayrı değerlendirmelerde bulunmaları istendi. Küçük çocuklar genellikle zengin grubun kararını desteklerken, daha büyük çocuklar, grupların çoğunluk ve azınlık statüsüne bakılmaksızın fakir grubun kararını desteklediler. Bu seçimlerin altında yatan potansiyel mekanizmalar ve gelişimsel farklılıklar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Children consider various cues when making social decisions. As they socialize, children's knowledge of social dynamics improves. Combining this knowledge with the inferences about social status, they form their social decisions and judgments. The current study focused on the effects of the group size (majority, minority) and social status on their endorsement of group decisions and the fairness judgments of these decisions. In the current study, the social status depended on the groups' wealth status. 6-7 and 10-11 year-olds were introduced two novel groups differing in terms of their wealth status and group size. After being presented with different decisions by the groups, children were asked which group's decision should be applied. Furthermore, they were also expected to judge the fairness level of applying each group's decisions separately. While young children generally endorsed the decision of the rich group, older children endorsed the decision of the poor group, regardless of the groups' majority and minority status. The potential underlying mechanisms for these choices, as well as the developmental changes, are discussed.