'İdeal' ile 'gayrimeşru' mücadelesi: Selahaddin Enis romanlarında fuhuş ve aile temsilleri
Struggle between the 'ideal' and the 'illegitimate': Representations of prostitution and family in Selahaddin Enis novels
  1. Tez No: 839160
  2. Yazar: TUĞÇEN SALKIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY AKYILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI İPEK HÜNER CORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Selahaddin Enis'in 1922-1925 yılları arasında tefrika edilen Zâniyeler, Cehennem Yolcuları ve Orta Malı romanlarına odaklanan bu tez, kurgunun merkezinde olan fuhuş temasının ve bunun karşısına konumlandırılan aile kavramının anlatıda ele alınış şeklini incelemektedir. Çocuk yetiştirme, annelik, soyaçekim gibi meseleler üzerinden ele alınan aile kavramı ve alkol, uyuşturucu, kürtaj gibi meseleleri de kapsayan fuhuş kavramının romanlardaki çatışmasında anlatıcının duruşu ve diğer karakterlere verilen sese odaklanılmaktadır. Bu anlamda, Selahaddin Enis'in en çok bilinen romanı Zâniyeler'de daha tek taraflı olan, yargı odaklı bir anlatıcı kurgulanmaya çalışılırken Cehennem Yolcuları ve Orta Malı'nda, Zâniyeler'e kıyasla farklı sesleri, yargıları ve düşünceleri öne çıkaran ve meselelere daha geniş bir perspektiften bakan bir anlatıcının varlığının mevcut olduğu savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Selahaddin Enis' serialized novels, Zâniyeler, Cehennem Yolcuları, and Orta Malı, which were published between 1922 and 1925 and examines the treatment of the theme of prostitution, considering its centrality in the plot, and the concept of family positioned in opposition to it. The analysis centers on the narrator's stance and the other characters' voices in the conflict between the concept of family, which is explored through issues such as child-rearing, motherhood, and genealogy, and the concept of prostitution, which covers issues such as alcohol, drugs, and abortion in the novels. In that regard, this thesis argues that Zâniyeler, the best-known work of Selahaddin Enis, features a more one-sided and judgmental narrator. However, in Cehennem Yolcuları and Orta Malı, it has been argued that there exists a more nuanced narrator who highlights different voices, judgments, and thoughts, and approaches the aforementioned issues from a broader perspective.