Sait Faik Abasıyanık'ın öykülerinde yazınsal biçim ve etik
Literary form and ethics in Sait Faik Abasıyanık's short stories
  1. Tez No: 839164
  2. Yazar: SEMİHA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ZEYNEP UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez Sait Faik Abasıyanık'ın öykülerindeki yazınsal biçimin, bir başka deyişle öykülerinin estetiğinin, onun yapıtının etiğini biçimlendirdiğini savunmaktadır. Bu çalışmada Sait Faik'in gerçekçi estetikle yazdığı öykülere, empresyonist ve queer öykülerine yakın okuma yapılmaktadır. Sait Faik'in gerçekçi estetiğin biçimsel anlatım olanaklarını kullanarak temsil sınırları içinde kaldığı öykülerde kötüye karşı iyiyi savunduğu ve çok boyutlu otantik bireyler yaratarak onların iç dünyalarını da gösterdiği iddia edilmiştir. Empresyonist öykünün türsel uzlaşımlarının bulunduğu öykülerde ise ben anlatıcıyı kullanarak, anlatı yapısını kırarak ve muhatapla diyaloğa girerek bireysel deneyimi yazdığı ve bu deneyimi mutlaklaştırmadan“öteki”ile duygudaşlığa çağırdığı görülür. Queer öykülerinde ise“queer bir ütopya”nın henüz gerçekleşmediği bir dünyada öykü karakterlerinin acılarını, hayal kırıklıklarını ve yalnızlıklarını yazar ve muhatapla diyaloğa dayalı bir üslupla queer bir dünya tahayyülüne çağrıda bulunur. Sait Faik, çoğunlukla öykülerinin içeriğiyle değerlendirilirken bu tez onun öykülerinin estetiğine edebiyatındaki etikle de ilişki kurarak bakmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation argues that the literary form, in other words aesthetics, of Sait Faik Abasıyanık's short stories forms the ethics of his works. In this study, I read closely the stories written by the realistic aesthetics, impressionistic and queer stories by Sait Faik. It is stated that he defends the good against the bad, shows the inner worlds of his characters by creating multidimensional, authentical individuals in the stories which Sait Faik stays in the margins of representation by using narration tools of realistic aesthetics. On the other hand, in the stories written by genre conventions of impressionistic story by using first person narrator, breaking the narrative structure, communicating the narratee utters no absolute experience and calls for empathy with“the other”. In his queer stories he writes the agonies, disappointments, and loneliness of his characters in a world where“the queer utopia”is not realized yet, his style that depends on the dialogue with the narratee is also a call for the dream of a queer world. Sait Faik is mostly evaluated by the content of his stories, yet this study aims at examining aesthetics of them in relation to their ethics.