Sait Faik Abasıyanık'ın öykülerinde olmak, başkasıyla olmak ve ölmek
Being, being with somebody else and dying in the narratives of Sait Faik Abasıyanık
- Tez No: 565193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sait Faik Abasıyanık'ın öykülerinde, bireyin varolma meselesini olmak, başkasıyla olmak ve ölmek başlıkları altında incelediğimizde, her aşamada da bireyin özgürlük talebini görmekteyiz. Öykülerde birey, varlığının oluşumuna etken olan tabiat, tarih, toplum ve hatta kendi kendisi ile karşı karşıya kalır. Varlığının en temel belirleyicisi tabiat, insanlığı daha işin başında kolektif bir çalışmaya zorlar. Bu durum her aşamada insanı ve insanlığı gözetme zorunluluğunun ilk basamağıdır. Bu sebeple Sait Faik için insancılık önemli bir değerdir. O, bu değere karşıt olan her türlü sahip olmaların karşısındadır. Öykülerde, bu bilince sahip olan bireyin hissettiği sorumluluk, onun bunaltı yaşamasına sebep olur. Bu esnada vereceği eylem kararları ile ya kendi kendini var edecek ya da başkalarınca var edilecektir. Fakat farkındalık kazanmış olan birey, özgür olmanın bedelini canı pahasına da olsa ödeyecektir. Ölme dahi anlamını özgür varoluş anlayışında bulacaktır. Bu kapsam çerçevesinde oluşturulmuş olan bu çalışmayla, Sait Faik Abasıyanık'ın öykülerinde varlık meselesi ve varolmanın anlamlandırılması konularına katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we examine the issue of existence under the themes of being, being with somebody else and dying in the narratives of Sait Faik Abasıyanık, in every stage, we see the demand of the individual to be free. In the narratives the individual is confronted with nature, history, society and even with himself that have an impact on his creation of existence. Nature, the basic determinant of his existence, pushes the humanity in to a collective study right at the beginning. This condition, in every stage, is the first step of the obligation to look out for the human and humanity. Because of this reason humanism is a very important value for Sait Faik. He is against all the ownerships that are against this value. In the narratives the sense of responsibility that the individual with this value feels, causes him to feel anxious. With the decisions of action he is to make during this, he will either create himself or will be created by the others. However the individual who gained awareness, will pay the price of being free even if by his death. Even dying will find its meaning in the understanding of free existence. With this study formed within this scope, it is aimed to contribute to the sense-making of the problem of existence and existing in Sait Faik Abasıyanık's narratives.