Collective desert in distributive justice
Dağıtımsal adalette kolektif hak etme
  1. Tez No: 839163
  2. Yazar: JAMES CEM YAPICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP VOLKAN ÇIDAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FAİK KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Dağıtımsal adalet içerisindeki hak etme literatürü neredeyse katı bir biçimde kişisel hak etme taleplerine odaklanır. Bu yetersizdir. Dağıtımsal adalet çok büyük çapta dağıtım yapılmasını içerir, bu da ancak kolektif eylemlerle gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, bir grup insanın bir arada hak etmesini özü itibarıyla engelleyen bir neden de yoktur. Bu tez, sosyal ontoloji içerisinde kolektiflerin fail olabileceklerine dair gittikçe güçlenen fikir birliğine dayanarak ve son zamanlarda devlet sorumlulukları alanında kolektif faillerden yararlanan çalışmalara paralellik arz edecek biçimde kolektif faillerin hak etme talebinin öznesi olabileceklerini öne sürüyor. Yaygın tartışılan hak etme taleplerini bunlara kolektif bir özne veya perspektif ekleyerek yeniden değerlendiriyor. Tez özellikle tazminat ve liyakat temelli işe alım hak etme taleplerine kolektif alternatifler araştırıyor ve Feldman'ın asli toplumsal ihtiyaçlar temelli hak etme yaklaşımını kolektif bir perspektiften ele alıyor. Bireysel hak etme taleplerine benzer biçimde işlev gösteren kolektif hak etme talepleri oluşturmanın mümkün oluşunun yanı sıra, bu durum hâlihazırdaki hak etme taleplerini daha iyi açıklamaya ve bunlarda görülen bazı zaafları gidermeye de yardımcı olur. Bu irdelemenin ortaya çıkardığı sonuçlar, üzerinde çalışılabilecek yeni hak etme alanlarına ve hak etme kavramını reddedenlere karşı alanın elini kuvvetlendirebilecek yeni yaklaşımlara zemin hazırlıyor.
Özet (Çeviri)
The literature of desert in distributive justice almost strictly focuses on personal desert claims. This is inadequate. Distributive justice involves distribution at a massive scale, which can only take place through collective acts. At the same time, there is nothing that inherently limits a group of people deserving together. This thesis argues that collective agents can be desert subjects by relying on the ever-building consensus within social ontology regarding the agency of collectives and in parallel to the recent use of collective agents in the field of state culpabilities. It reconsiders prominent desert claims by introducing a collective desert subject or a collective perspective. The thesis specifically explores the collective alternatives to desert of compensation and merit-based hiring, and adapts Feldman's community essential needs based desert approach to a collective perspective. Not only is it possible to formulate collective desert claims that function in a similar way to the individual ones, but this helps to better explain existing claims and handle some of their shortcomings. The results of these discussions suggest new areas of desert that can be pursued and new approaches to strengthen the case of desert against its naysayers.