Sait Faik Abasıyanık'ın öykülerinde kurgu ve anlatım teknikleri
Narration and plot techniques in Sait Faik Abasıyanık's short stories
  1. Tez No: 218299
  2. Yazar: CELAL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Türk öykücülügünün önemli yazarlarından Sait Faik Abasıyanık, öykülerinde sıradan insanları, yaygın deyisle küçük insanları, anlatmıstır. Onların yasamlarına ayna tutan öykülerinde daima insanî gerçeklikler ön planda yer almıstır. Sait Faik, sanatsal üretimi ve faaliyeti sürecinde düsünsel ya da ideolojik yaklasımı ötelemis, onun yerine kendine has bir duyarlıgı sanatının merkezine yerlestirmistir. Öykülerinde insanlara ve onların yasantılarına sevgi ve hosgörüyle yaklasan yazar, hem kendi hem de dıslanmıs insanların özlemlerini ve yasamdan beklentilerini dile getirmistir. Öykülerinin biçimsel niteligi yani kullandıgı anlatım ve kurgulama teknigi dogrudan dogruya onun insanı algılayıs ve görüs tarzından esinlenir. Onun için öykü yazmak bir yasam biçimidir ve yasamının temelinde bu duygu bulunmaktadır. Bu açıdan öykülerine benligi, yasam gerçekligi ve insanî nitelikleri ayrıstırılamaz bir biçimde katıstırılmıstır. Bu çalısmanın her asamasında, yazarın biyografik gerçekligi yadsınmamakla birlikte öncelikli olarak öykülerindeki kurgusal yapı, öyküleme biçimi ve anlatım tekniklerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Öykülemede basvurdugu anlatım teknikleri Sait Faik öykücülügünün hem nitelik hem de nicelik açısından nasıl ortaya çıktıgını ve sanatsal üretiminin bu noktada nasıl temellendirildigini göstermektedir. Bu dogrultuda incelememizde, Sait Faik öykülerinin biçimsel olusumunun ortaya konulması hedeflenmektedir. Sait Faik Abasıyanık, öykülerinin anlatım biçimi ve kendine has kurmaca dünyası ile Türk öykücülügünde modernist öykünün öncülerinden olmustur.
Özet (Çeviri)
One of the important writer of Turkish short story, Sait Faik Abasıyanık, told public people, in common saying little people, in his stories. In his stories which was a mirror for their life human reality always took part in forefront. Sait Faik shifted intellectual or ideological approach and located a specific sensibility that belong himself to the centre of his art during his artistic production and activities. The writer who approach people and their life in a fancy and allowance way expressed both his own and excluded people?s longing and expectations from their life in his stories. Formal feature of his stories, in other words his expression and edit techniques was directly inspired by his sense of humanity and viewpoint. Story writing was life pattern for him, and this sense was in base of his life. From this point of view his individualism, reality of life and humanity features was added to his stories in an unresolvable way. Although in all parts of this study the auotobiography of the writer wasn?t rejected, before all else it is aimed to determine fictional construction, the pattern of fictionalization and narrative techniques. The techniques which Sait Faik used for the fictionalization shows us how his story telling appeared in quality and quantity and how his artistic production was based at this point. At this direction in our analysis, we aim to introduce Sait Faik?s short stories? formal formation. Sait Faik Abasıyanık was a leader of modernistic short story in Turkish story telling with his pattern of story telling and his own fictional world.