The waterfront and the cosmopolitan settlement: Spatial transformations in Smyrna between the 1688 earthquake and the development of the quay
Rıhtım ve kosmopolitan yerleşim: Smyrna'da 1688 depreminden rıhtımın gelişimine kadar olan süreçte mekansal dönüşümler
- Tez No: 839170
- Danışmanlar: PROF. DR. PAOLO GIRARDELLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez, on dokuzuncu yüzyıl İzmir'inde kentsel çevrede meydana gelen mekânsal dönüşümleri, özellikle rıhtım bölgesine ve yabancı, Levanten,“kozmopolit”yerleşimin ana arteri olan Rue de Franque'a odaklanarak incelemektedir. Erken modern dönemden itibaren İzmir, Doğu Akdeniz'deki ticari faaliyetlerde önemli bir rol oynamış ve farklı toplulukların bir arada yaşadığı ticari bir merkez haline gelmiştir. Dolayısıyla bu değişimler, zaman içinde bağlamlara ve arka planlara göre değişime tabi olan temsilin öznel, perspektifsel yönlerine özel önem verilmesi anlamında, peyzaj dönüşümleri olarak gözlemlenmekte ve değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, İzmir'in kentsel peyzajında meydana gelen dönüşümler kademeli, karmaşık ve tartışmalı süreçlerin bir ürünüdür. Coğrafi özellikler, doğal afetler, küresel ticari mübadele rejimindeki değişiklikler, uluslararası ilişkiler ve devlet/toplum düzenlemeleri gibi birçok faktör bu süreci etkilemiştir. Ayrıca, bu son derece çeşitli kentsel ve sosyal alanda, kültürler arası ilişkiler ve çoğul aidiyetler, bireylerin ve toplulukların önemli aktörler haline geldiği dönüşüm sürecinin önemli parçaları olmuştur. Bu bağlamda, bu tez, mekânsal dönüşümlerin nasıl, ne zaman ve neden gerçekleştiğini, değişen peyzajın nasıl temsil edildiğini, kentsel değişimlerin kültürler arası ilişkilerden ve topluluklardan nasıl etkilendiğini ve bu dönüşümlerin çok kültürlü bir kentsel ve sosyal çevreyi ne ölçüde etkilediğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines spatial transformations in the urban environment that took place in nineteenth century Smyrna, with a special focus on the area on the waterfront and the so-called Rue de Franque, the main artery of foreign, Levantine,“cosmopolitan”settlement. Since the early-modern period, Smyrna played an essential role in mercantile activities in the eastern Mediterranean and became a commercial hub where diverse communities coexisted. Thus, these changes are observed and assessed as landscape transformations, in the sense that special attention is given to the subjective, perspectival aspects of representation, subject to change over time and according to contexts and backgrounds. Nevertheless, the transformations that took place in Smyrna's urban landscape were a product of gradual, complex, and contested processes. Several factors, such as geographical features, natural disasters, changes in the global regime of commercial exchange, international relations, and state/communal regulations, impacted this process. Besides, in this remarkably diverse urban and social space, cross-cultural relations and plural affiliations were important parts of the transformation process in which individuals and communities became significant actors. In this regard, this thesis investigates how, when, and why spatial transformations took place, how the changing landscape was represented, how urban changes were affected by cross-cultural relations and communities, and to what extent these transformations impacted a multicultural urban and social environment.