Infants' expectations about third-party affiliations based on infant-directed speech: A pupil-size study
Bebeklerin, bebeklere yönelik iletişime dayalı üçüncü şahıslar arasındaki yakınlık beklentileri: Bir göz bebeği boyutu çalışması
- Tez No: 839171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SOLEY WALLIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bebekler, pek çok ip ucuna dayalı olarak kişilerin sosyal tercihleri hakkında beklenti oluşturmaktadır. Bu tez, bebeklerin benzer çıkarımları bebeğe yönelik konuşmaya dayalı olarak yapıp yapmadıklarını incelemektedir. Üç deneyde, 14 ila 18 aylık bebeklerin konuşma biçimlerine dayalı ilişkisel kararlarla ilgili beklentilerini araştırmak için BiP (Beklentinin ihlali paradigması) ve göz izleme kullanıldı. Deney 1 ve 2, yetişkin bir karakterin ağlayan bir bebeğe bebek yönelimli konuşma (BYK) veya yetişkin yönelimli konuşma (YYK) kullanarak yanıt verdiği videolar sundu. Sessiz test denemelerinde ise bebek karakter, daha önce BYK (uyumlu) kullanan yetişkin karaktere veya daha önce YYK kullanan yetişkin karaktere yaklaştı. Bebeklerin uyumlu ve uyumsuz olaylara eşit şekilde baktıklarını bulduk. Deney 3, 14 ila 18 aylık bebeklere yetişkin bir karakterin babıldayan bir bebeğe BYK veya YYK kullanarak yanıt verdiği videolar sundu. Sessiz test denemelerinde bebek karakter, daha önce BYK (uyumlu) kullanan yetişkin karakterin yanında veya daha önce YYK kullanan yetişkin karakterin yanında görüldü. Yine, bebekler uyumlu ve uyumsuz olaylara eşit olarak baktılar, ancak uyumsuz olaylar sırasında daha fazla gözbebeği genişlemesi gösterdiler. Bu sonuçlar, bebeklerin konuşma kaydını üçüncü şahıslar hakkında ilişkisel çıkarımlar yapmak için bir ipucu olarak kullanabileceklerini göstermektedir, ancak bu beklentiler, bakma sürelerinde değil, yalnızca öğrenci tepkilerinde belirgin görünmektedir. Bu sonuçlar, bebeklerin üçüncü taraf çıkarımlarını incelemek için kullanılan farklı metodolojiler hakkında bilgi sağlar.
Özet (Çeviri)
Various cues are used by infants to infer others' social preferences. This thesis aims to ask whether infants use infant-directed communication to make such inferences. Three experiments, using a VoE (Violation of expectation) paradigm and eye tracking, investigating 14- to 18-month-olds' expectations about affiliative decisions based on speech registers. Experiment 1 and 2 presented infants videos where an adult character responded to a crying baby either using infant-directed speech (IDS) or adult-directed speech (ADS). In the silent test trials infant character approached the adult character who previously used IDS (congruent) or the adult character who previously used ADS. Infants showed equal looking time at congruent or incongruent events. Experiment 3 presented videos where an adult character responded to a babbling baby either using IDS or ADS to 14- to 18-month-olds. In the silent test trials infant character was seen either next to the adult character who previously used IDS (congruent) or next to the adult character who previously used ADS. Again, infants showed equal looking time at congruent or incongruent events., however they showed greater pupil dilation during incongruent events. According to these findings, infants may infer third parties' affiliative relationships from their speech registers, however, these expectations seem to be only evident in their pupil reactions and not in their looking times. These results provide insight into the different methodologies used to examine infants' third-party inferences.