Otizimli çocuğu olan annelerin depresyon anksiyite ve stres düzeylerine yönelik bir araştırma
A study on depression, anxiety and stress levels of mothers with autistic children
  1. Tez No: 839169
  2. Yazar: RUAA HUSSEIN ALI AL-GRAITI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL SEKİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu bir çocuğun yaşamını değiştiren ve çocuk kadar aile, özellikle de bakım veren anneler üzerine etkileri bulunan bir hastalıktır. Bu tanımlayıcı araştırma Irak'ta bir otizm merkezine kayıtlı çocukların annelerinin depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Eylül 2022 ile Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleşmiş, Irak'ın Nasiriye şehrinde bulunan Dhi Qar Otizm Merkezi'ne kayıtlı 218 çocuğun annesi katılmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların çoğunluğunun 40 yaş ve üstü olduğu, iki çocuk sahibi olduğu, okuma ve yazma bildiği ve gelirlerinin giderlerini karşılamadığı ortaya çıkmıştır. Annelerin ileri düzeyde depresyon, çok ileri düzeyde anksiyete ve orta düzeyde strese sahip oldukları görülmüştür. Anksiyete için çocuğun zeka düzeyinin anlamlı bir fark yarattığı, sınırda veya düşük zeka düzeyine sahip annelerde anksiyete düzeyinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder is a disease that changes a child's life and has effects on the family as well as the child, especially the caregivers' mothers. This descriptive study aims to examine the depression, anxiety and stress levels of mothers of children enrolled in an autism center in Iraq. The study was carried out between September 2022 and May 2023, and the mothers of 218 children registered at the Dhi Qar Autism Center in Nasiriyah, Iraq participated. Research data were collected with Personal Information Form and Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21). As a result of the study, it was revealed that the majority of the participants were 40 years old and over, had two children, could read and write, and their income did not cover their expenses. It was observed that mothers had severe depression, very severe anxiety and moderate stress. It was determined that the intelligence level of the child made a significant difference for anxiety, and the anxiety level was higher in mothers with borderline or low intelligence levels.