Negation in Pazar Laz
Pazar Lazcası'nda olumsuzlama
  1. Tez No: 839210
  2. Yazar: NESLİHAN CESUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez Pazar Lazcası'ndaki va(r), vati, mot and moto olmak üzere dört farklı olumsuzluk ekinin dildeki dağılımını göstermeyi amaçlamaktadır. Ana cümlelerde olumsuzlayıcı seçiminin, olumsuzlanan yüklemin zamanına ve kipine göre gerçekleştiğini gösteriyorum. Bildirme kipinde var'ın geçmiş ve şimdiki zamandaki yüklemleri olumsuzlamak için kullanıldığını, vati'nin ise epistemik okumaların yanı sıra gelecek zamandaki cümleleri olumsuzlamak için kullanıldığını gösteriyorum. Olumsuzlayıcı mot, istek bildiren yapılarda ve yasaklayıcı kipte kullanılmaktadır. Son olarak, moto olumsuzlayıcısının mot'tan farklı bir dağılıma sahip olduğunu ve vurgulayıcı önekler (affirmative preverbs) açısından diğer tüm olumsuzlayıcılardan farklı davrandığını dikkate alarak ayrı bir olumsuzluk biçimbirimi olarak kabul edilmesi gerektiğini savunuyorum. Olumlu ve olumsuz cümleler arasında yapısal farklılıklara neden olan bazı olumsuzluk asimetrilerine de değiniyorum. Pazar Lazcası için üç farklı asimetri alt tipini gösteriyorum: A/Cat/TAM, A/NonReal ve A/Emph. Pazar Lazcası'nın vurgu belirticiler ve olumsuzluk arasındaki ilişkiye karşı argümanlar ortaya koyduğunu dikkate alarak, A/Emph asimetrisinin ayrı bir asimetri alt tipi olarak sınıflandırılmaması gerektiğini savunuyorum. Çekimli ve çekimsiz yan tümcelerde olumsuzlayıcıların dağılımına da değiniyorum. Yan tümcelerde bulunan bazı beklenmedik kalıplara dikkat çekiyorum. Öncelikle, ana cümlelerde gösterilenin aksine, var olumsuzlayıcısının gelecek zamanı olumsuzlamak için kullanılabileceğini gösteriyorum. Üstelik hem var hem de vati olumsuzlayıcılarının, -ere son ekiyle birlikte bulunabildiğine dikkat çekiyorum. Ayrıca, daha önce iddia edilenin aksine, olumsuzlayanların na yan tümce bağlayıcısına göre yerleşiminin çok daha esnek olduğunu da gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to give a detailed description of the four different negation particles in Pazar Laz which are va(r), vati, mot and moto. I demonstrate how the selection of the negator in matrix clauses is carried out according the tense and mood of the negated predicate. I show that while var is used to negate predicates in past and present tense in indicative mood, vati is used to negate sentences in future tense as well as to negate epistemic readings. The negator mot negates predicates in optative/hortative constructions and prohibitive mood. Finally, I argue that the negator moto should be considered a separate negation morpheme, considering that it has a distinct distribution from mot and behaves differently from all other negators with regard to affirmative preverbs. I also touch on certain negation asymmetries which cause structural differences between affirmative and negative sentences. I demonstrate three different subtypes of asymmetry for Pazar Laz: A/Cat/TAM, A/NonReal and A/Emph. Considering that Pazar Laz showcases counterarguments to the correlation between emphatic marking and negation, I argue that A/Emph asymmetry should not be categorized as a separate asymmetry subtype. I look into the distribution of the negators in non-finite and finite complement clauses. I draw attention to several unexpected patterns found in complement clauses. First of all, I show that contrary to what has been shown in matrix clauses, the negator var can be used to negate future tense. Moreover, both var and vati can co-occur with the modality marker -ere. I also show that contrary to what has been claimed before, the placement of the negators with respect to the subordinator na is much more flexible.