Türkiye'de 1986-2021 yılları arasında eğitim liderliği ile ilgili hazırlanmış olan lisansüstü tezlerin incelemesi
Review of graduate thesis related to the field of educational leadership between 1986-2021 in Turkey
  1. Tez No: 839235
  2. Yazar: ELNARA AHMADOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışma kapsamında 1986-2021 yılları arasında Türkiye'de bulunan üniversitelerde eğitim liderliğine ilişkin yürütülen lisansüstü tezler incelenmiştir. Toplam 829 çalışmadan oluşan örneklem, sistematik inceleme ile çok boyutlu olarak analiz edilmiş ve raporlanmıştır. Yürütülen çalışmaların mevcut durumda çoğunlukla liderlik türleri ve liderlik uygulamalarının eğitim alanındaki diğer değişkenler ile ilişkilerinin incelenmeye yönelik tasarlandığı görülmektedir. Araştırmanın en ilgi çekici bulgularından biri liderlik kavramının alt başlıklarıyla oluşturulan temalara ilişkindir. Liderlik türleri teması 659 çalışma ile en sık araştırmalara konu olan kavram olmuştur. Bu noktada dikkat çeken unsur ise ilgili çalışmaların 268'inin tüm liderlik türlerini genel bir yaklaşımla ele almasına karşın, 394'ünün tek tek liderlik türlerini eğitim alanında konumlandırılan diğer değişkenler ile ilişkilendirmesidir. Yapılan çalışma; geniş bir örneklem doğrultusunda yürütülmüş ve çıktıları ile analiz edilmiş bir değerlendirme çalışmasıdır. Bu bakımdan hem çalışma alanına yeni dahil olacak araştırmacılar hem de sahada bulunan uygulamacılar için önemli bir fayda yaratma potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir. Çalışmalar genel olarak değerlendirildiğinde farklı araştırma yöntemlerinin alana adapte edilmesinin ya da öğrenciler ve veliler gibi ekosistemin diğer önemli paydaşlarının konuyla ilgili görüşlerine daha fazla ağırlık verilmesinin önemli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, postgraduate theses on educational leadership conducted at universities in Turkey between 1986 and 2021 were examined. The sample, consisting of a total of 829 studies, was analyzed and reported multidimensionally with the systematic reviewapproach. The results of the study reveal that the concept of leadership shows an increasing trend in our field. It is seen that the studies carried out are mostly designed to examine the relationship between leadership types and leadership practices with other variables in the field of education. In this respect, it is not possible to say that the field of study has reached sufficient maturity yet. As a general assessment, three main stakeholders, which can be defined as teachers, school administrators and students, have a great interest in leadership practices and research. This situation provides important clues about the effect of the concept on the field. This research is an evaluational study that carried out in line with a large sample and analyzed with its outputs. In this respect, it is thought to have the potential to create a significant benefit both for researchers who will be newly involved in the field and for practitioners in the field.