Tekstil sektöründe çalışan annelerin tükenmişliğinin işverimine etkisi: Iğdır ili örneği
The effect of burnout women working in textile sector on work efficiency: The case of Iğdır province
  1. Tez No: 839236
  2. Yazar: SABİHA KALKAN TUZLUCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA GÜLBETEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın evrenini, Şubat 2023-Haziran 2023 tarihleri arasında Iğdır ilinde bulunan 3 farklı tekstil firmasında çalışan ve bu çalışmalara katılmayı kabul eden anneler oluşturmaktadır.. Sanayisi az gelişmiş olan Iğdır ilinde ev ekonomisine katkıda bulunan anneler için istihdam alanı oluşturmaktadır. Toplam 3 tekstil firmasında çalışan 200 anne çalışan ile yüz yüze formlar yapılarak çalışma yapılmıştır. Bu bağlamda demografik bilgi formu, Tükenmişlik Ölçeği ve Endicott İşte Üretkenlik Ölçeği olmak üzere toplam 3 bölüm ve toplam 45 ifadeden oluşan sorular sorulmuş olup, çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için Sosyal Bilimler için istatistik programı (SPSS) kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları olan; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma yönteminden faydalanılmıştır. Bu çalışmanın amacı tekstil sektöründe çalışan annelerin tükenmişlik düzeyleri ile iş verimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tükenmişlik, insanların yorulmasına ve bitkin düşmesine neden olduğu için iş verimliliği üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Birisi yorgun olduğunda, elindeki görevlere konsantre olmakta veya zamanında tamamlamakta güçlük çekebilir. Yorgunlarsa, aşırı çalışmaktan veya iş sorumlulukları nedeniyle stresli olmaktan fiziksel olarak bitkin hissettikleri için görevlerini normalde olduğu gibi yerine getiremeyebilirler. Tükenmişlik aynı zamanda iş verimliliği üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, çünkü stres nedeniyle sıkıntıya neden olabilecek, çalışma koşulları veya organizasyon içindeki iş rolleriyle ilgili diğer faktörler hakkındaki duygularıyla dikkatlerinin dağılması nedeniyle insanları işte hata yapmaya eğilimli hale getirir. Bu bağlamda tükenmişlik ve iş verimi arasında bir ilişki olduğu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
The universe of the research consists of mothers who work in 3 different textile companies in Iğdır between February 2023 and June 2023 and agree to participate in these studies. A study was conducted by making face-to-face forms with 200 mothers of employees working in 3 textile companies. In this context, the demographic information form, the Burnout Scale, and the Endicott Work Productivity Scale, consisting of a total of 3 sections and a total of 45 statements, were asked and the statistical program for Social Sciences (SPSS) was used for statistical analysis while the findings obtained in the study were evaluated. While evaluating the study data, having descriptive statistical methods; frequency, percentage, mean, standard deviation method was used. The aim of this study is to examine the relationship between the burnout levels of mothers working in the textile sector and their work efficiency. Burnout has a negative impact on work productivity as it makes people tired and exhausted. When someone is tired, they may have trouble concentrating on the tasks at hand or completing them on time. If they are tired, they may not be able to perform their duties as they normally would because they feel physically exhausted from overworking or being stressed out by job responsibilities. Burnout also has a negative impact on work productivity, as it makes people prone to making mistakes at work due to being distracted by their emotions about working conditions or other factors related to job roles within the organization, which can cause distress due to stress. In this context, it can be stated that there is a relationship between burnout and work efficiency.