Dijital sosyal ağlarda sanal toplulukların dijital oyun sosyal etkileşimlerinin ve iletişimsel eylemlerinin analizi
  1. Tez No: 839239
  2. Yazar: UĞUR BOYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İletişim araştırmalarında dijital oyun çalışmaları giderek önem kazanmaktadır. Sanal ortamda oynanan oyunlar etkileşimin ve iletişimsel eylemin yeni bir formunun gelişimi açısından önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı bireyin diğer öznelerle etkileşiminde önemli bir rol oynayan dijital oyunun bir sosyal etkileşim aracı ve iletişimsel eylem olarak incelenmesidir. Dijital oyun aracılığıyla giderek farklı yaş gruplarından insan, sanal ortamlarda oyun aracılığıyla etkileşime girmekte ve iletişimsel eylem gerçekleştirmektedir. Sembolik Etkileşimcilik ve İletişimsel Eylem Kuramı, çalışmanın temellerini oluşturmaktadır. Çalışmada; oyun kavramı ve oyunun gelişimi, dijital oyun ve türleri incelenmiştir. Araştırma, sanal topluluklarda dijital oyun aracılığıyla sosyal etkileşim ve iletişimsel eylemin nasıl gerçekleştiğine ve dönüştüğüne odaklanmaktadır. Ortaya konulan araştırma sorularının yanıtları, üç farklı dijital oyun grubunun toplam onbeş oyuncusu ile derinlemesine mülakat yapılarak elde edilmiştir. Bulgular nitel içerik analizi yapılarak, incelenmiştir. Bulgular, sanal ortamda gerçekleşen oyunlarda fiziki ortamda varolan etkileşimin sürdürülmekle birlikte sanal ortamın gereği yeni bir etkileşim formuna ve iletişimsel eyleme yol açtığını göstermektedir. Sanal oyun topluluklarının katılıma açık yapısı, etkileşim süreçleri için çeşitli olanak biçimleri fiziki yaşama göre katılımı çok çeşitli tasarımsal unsurlarla, görsel ve işitsel öğelerle biçimlendirerek, etkileşimi ve iletişimsel eylemi daha esnek ve cazip hale getirmekte ve demokratikleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital game studies are becoming increasingly important in communication research. The aim of this study is to examine the digital game, which plays an important role in the interaction of individuals with other subjects, as a social interaction tool and communicative action. Symbolic interactionism and communicative action theory form the basis of the study. In the study; The concept of the game and the development of the game, the digital game and its variants are examined. The research focuses on how social interaction and communicative action take place and change through digital gaming in virtual communities. The answers to the research questions were obtained through in-depth interviews with a total of fifteen players from three different digital game groups. The results were analyzed using the method of qualitative content analysis. The results show that in the games that take place in the virtual environment, the existing interaction in the physical environment is preserved, but the necessity of the virtual environment leads to a new form of interaction and communicative action. The open structure of virtual game communities and diverse possibilities of interaction processes characterize participation with a wide variety of design elements, visual and auditory elements corresponding to physical life, make interaction and communicative action more flexible and attractive and democratize them.