Kentsel dönüşüm uygulamalarının kent ekolojisine etkilerinin İzmir ili Ege ve Örnekköy mahalleleri örneğinde irdelenmesi
Examination of the effects of urban transformation applications on the urban ecology in the İzmir city Ege and Örnekköy neighborhood examples
- Tez No: 839249
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
1950'li yıllarda ülkemizde sanayileşmenin artmasıyla birlikte yaşanan kırdan kente göçler, nüfusun hızlı bir şekilde artmasına ve kentteki yapı stoklarının tükenmesiyle çarpık, plansız kentleşme ve gecekondulaşmaya sebep olmuştur. Bu alanların iyileştirilerek ve yenilenerek kente kazandırılması, açık alan ve yeşil alan miktarının arttırılması, ulaşım ağlarının ve altyapının düzenlenmesi ve kentsel yaşam kalitesinin arttırılması için kentsel dönüşüm projeleri uygulanmaktadır. Çalışma kapsamında, İzmir ilinin Konak ilçesinde yer alan Ege Mahallesi ve Karşıyaka ilçesinde yer alan Örnekköy Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projeleri'nin kent ekolojisine olan etkilerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmanın temelini oluşturan veri toplama aşamasında, araştırma konusu ve çalışma alanı ile ilgili önceden yapılmış bilimsel araştırmalar, makale, dergi, tez vb. çalışmalar materyal ve yöntemin belirlenmesi aşamasında veri olarak kullanılmıştır. Haritaların oluşturulmasında ArcGIS, AutoCAD, Photoshop programları kullanılmıştır. Araştırma alanları ekolojik planlama ve tasarım ilkeleri doğrultusunda değerlendirme formu üzerinden konut alanları, açık alan, yeşil alanlar ve ulaşım ağları açısından değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, araştırma alanlarının ekolojik planlama ve tasarım ilkeleri açısından eksik noktaları belirlenerek, yapılacak olan diğer kentsel dönüşüm projelerine örnek olması açısından öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration from rural to urban areas, which occurred with the growth of industrialization in the world in the 1950s, decreased rapidly and caused unplanned, unplanned urbanization and slums as the stocks of buildings in the city faded. In this way, strategic investment projects are planned to improve and renew the city, distribute the amount of open and green areas, organize transportation networks and infrastructure, and protect original life. Within the scope of the study, the effects of the Urban Transformation Projects on the urban ecology in the Ege District in the Konak district of Izmir and the Örnekköy District in the Karşıyaka district are examined. In the stage of obtaining this skill development skill, previously published detailed studies, articles, journals, theses, etc. on the research topic and field of study are needed. The materials were used as data in the determination of the material and method. ArcGIS, AutoCAD and Photoshop programs are used to create the maps. Research areas were evaluated in terms of residential areas, open spaces, green areas and transportation networks through the marketing formula of ecological planning and design policies. As a result of the study, the missing points in terms of ecological planning and design policies within the scope of the research can be determined and suggestions can be developed to serve as examples for other transformation processes.