Elit atletlerde ACTN3 RS1815739 gen polimorfizminin atletik performans üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Elit atletlerde ACTN3 rs1815739 gen polimorfizminin atleti̇k performans üzerindeki etki̇lerinin incelenmesi
- Tez No: 839275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Aktivite, Sağlık ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Spor bilimciler ve antrenörler uzun yıllar süren deneyimlerine ve gözlemlerine dayanarak fiziksel performans gelişiminde bireyler arasında dikkate değer farklılaşmalar olduğunu, egzersiz yüklenmelerinin kişiye özel davranış değişikliklerini tetikleyerek performans ve sağlıklı bir metabolizmanın gelişimine önemli katkılar sağladığını gözlemlemişlerdir. Yakın zamanlarda yapılan araştırmaların bulguları genetik dizilimlerdeki bireysel farklılıkların antrenman yüklenmelerine verilen yanıtları, ergojenik desteklerin etkinliğini, toparlanma hızını, kalori ihtiyacını ve sakatlanma riskini etkileyebildiğini açıklamaktadır. Bu kapsamda, elit sporcular üzerinde gerçekleştirdiğimiz araştırmamızda ACTN3 rs1815739 geni polimorfik varyantlarının 6 haftalık antrenmana yanıt olarak atletik performans gelişim oranlarına etkilerinin açığa çıkardığı farklı sonuçları ve genotip dağılımlarını belirlemeyi amaçladık. Araştırmaya basketbol ve futbol kulüplerinde yer alan profesyonel sporcular (vaka grubu, n=44) ve Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri (kontrol grubu, n= 47) olmak üzere 20-35 yaş arası 91 erkek gönüllü yer almıştır. Katılımcılardan alınan sürüntü örneklerinden üretici tarafından sağlanan protokol aracılığıyla Isohelix'ten Buccalyse DNA Ekstraksiyon Kiti kullanılarak genomik DNA izole edilmiştir. DNA konsantrasyonu Nano Drop spektrofotometre (Thermo Fisher Scientific, USA) ile belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro- Wilk testleri sonuçlarına göre verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışmada, ACTN3 rs1815739 polimorfizmine göre basketbol, futbol ve kontrol grubunda uygulanan bazı performans testlerinin ön-test ve son-testleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı belirlenmiş, ayrıca gruplar arasında genotip ve allel farklılıkları açıklığa kavuşturulmuştur. Araştırmanın bulgularından, basketbol, futbol ve kontrol grubu arasında hem genotip hem de allel sıklıkları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Ayrıca, katılımcılar üzerinde yapılan Yo-Yo INT 2 performans testi bulgularında basketbol branşında CC, futbol oyuncularında CC, CT ve TT ve kontrol grubunda ise CC, CT ve TT genotiplilerde istatiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Buna mukabil, 30m sprint performans test sonuçlarında ise sadece profesyonel futbolcu grubundaki CT genotiplilerde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p>0.05). Bizim çalışmamızda ACTN3 gen varyantlarının profesyonel sporcular üzerindeki etkilerine ilişkin elde ettiğimiz bulgular diğer çalışma sonuçlarıyla birlikte değerlendirildiğinde, CC ve CT varyantlarının futbol oyuncuları lehine avantaj sağladığı, buna mukabil basketbol oyuncularında gözlemlenen değişkenler arasında herhangi bir farklılığın bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports scientists and trainers have noted, based on their extensive experience and observations, that there are notable individual differences in the development of physical performance. They have also noted that exercise loads contribute to the development of performance and a healthy metabolism by inducing individual behavioral changes. The results of recent studies demonstrate how individual variations in genetic sequences might influence reactions to training loads, the efficacy of ergogenic supports, recuperation times, caloric requirements, and risk of injury. In light of this, we sought to ascertain the various outcomes and genotype distributions in our study of elite athletes by examining the effects of ACTN3 rs1815739 gene polymorphism variants on athletic performance improvement rates in response to 6-week training. The study involved 91 male volunteers, aged 20 to 35, including professional basketball and football players (case group, n=44) and students from the Faculty of Sport Sciences (control group, n=47). Genomic DNA was isolated from swab samples using the Buccalyse DNA Extraction Kit from Isohelix according to the manufacturer's protocol. The NanoDrop spectrophotometer was used to determine the concentration of DNA (Thermo Fisher Scientific, USA). The analysis of the data was done using descriptive statistical techniques. The data were found to have a normal distribution based on the findings of the Kolmogorov- Smirnov and Shapiro-Wilk tests. In the study, the genotype and allele differences between the groups were clarified, and it was determined whether there was a significant difference between the pre-test and post-test of some performance tests applied in the basketball, football, and control groups according to the ACTN3 rs1815739 polymorphism. In terms of genotype and allele frequencies, the study's findings showed no statistically significant difference between the basketball, football, and control groups. Also, the results of the Yo-Yo INT 2 performance test showed that the participants had CC genotypes in basketball, CT and TT genotypes in football players, and CC, CT, and TT genotypes in the control group. However, only the CT genotypes in the group of professional football players showed a statistically significant difference in the results of the 30m sprint performance test (p>0.05). When the results of our study on the effects of ACTN3 gene variants on professional athletes were combined with the findings of other studies, it was determined that CC and CT variants provided an advantage in favor of football players, while there was no difference between the variables observed in basketball players.