Neoadjuvan kemoterapi alan Triple Negatif Meme Kanserli hastalarda androjen reseptör ekspresyonunun tedavi yanıtı ve sağkalım üzerine etkileri
Androgen receptor expression on treatment response and survival in Triple Negative Breast Cancer after neoadjuvant chemotherapy
- Tez No: 839280
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KUTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Triple negatif meme kanseri (TNMK), meme kanserinin östrojen reseptörü (ER), progsteron reseptörü (PR) ve insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2) ekspresyonu göstermeyen alt tipidir. Diğer meme kanseri tiplerinden daha kötü prognoz göstermesi ve tedavi imkânlarının kısıtlı olması ile ayrılan TNMK için, bazı çalışmalar androjen reseptörü (AR) ekspresyonunun prognostik rolü olabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada TNMK'da AR ekspresyonunun sağkalım ve tedavi yanıtına etkisini gösterebilmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında 1 Ocak 2017 – 1 Ocak 2023 tarihleri arasında TNMK tanısı aldıktan sonra neoadjuvan kemoterapi (NAKT) almış ve NAKT sonrasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr A. Y. Ankara Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Klinikleri'nde cerrahi uygulanmış 81 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. İmmünohistokimyasal (İHK) olarak AR ile %1 ve üzeri oranda boyanan hastalar AR pozitif kabul edildi. Veriler SPSS v.25 (SPSS In; Chicago, IL, USA) programı ile değerlendirildi. Verilerin tek değişkenli analizinde ki-kare ve Fisher kesin olasılık testleri kullanıldı. Sağkalım değerlendirmesi Kaplan-Meier, sağkalım farkları Log-rank testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Triple negative breast cancer (TNBC) is a subtype of breast cancer that does not express estrogen receptor (ER), progsterone receptor (PR) and human epidermal growth factor receptor 2 (HER2). Some studies have shown that androgen receptor (AR) expression may have a prognostic role in TNBC, which differs from other types of breast cancer by having a worse prognosis and limited treatment options. In this study, we aimed to show the effect of AR expression on survival and treatment response in TNBC. Materials and Methods: Within the scope of the study, 81 patients who underwent surgery after being diagnosed with TNBC and received neoadjuvant chemotherapy (NACT) in Health Sciences University (SBU) Dr A. Y. Ankara Oncology Health Application and Research Center (SUAM) General Surgery and Surgical Oncology Clinics between January 1, 2017 and January 1, 2023 were evaluated retrospectively. Patients with 1% or more AR staining by immunohistochemistry (IHC) were considered AR positive. The data were evaluated with the SPSS v.25 (SPSS In; Chicago, IL, USA) program. Chi-square and Fisher exact probability tests were used in univariate analysis of the data. Survival evaluation was evaluated by Kaplan-Meier, and survival differences were evaluated by Log-rank test.