Cam sanatında 20. yüzyıldan günümüze Pate de Verre tekniği uygulamalarındaki gelişmeler
Developments in Pate de Verre technique applications in glass art from the 20th century to the present
- Tez No: 839283
- Danışmanlar: DOÇ. EKREM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada kalıpta şekillendirme teknikleri içinde yer alan Pate de Verre cam şekillendirme tekniğinin geçmişten günümüze kullanım olanakları ve gelişim süreçlerine yer verilmiştir. Pate de Verre tekniğinin kullanıldığı kişisel uygulamalar ile tekniğe yeni alternatif yöntemler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tezin ilk kısmında giriş yer almaktadır. İkinci kısmında cam tanımı ve cam tarihine kısaca değinilmiş, üçüncü kısımda ise fırında cam şekillendirme teknikleri başlığı altında kalıpla şekillendirme teknikleri; kayıp mum (lost wax) tekniği, potalı akıtma döküm (drip casting) tekniği, füzyon tekniği ve sıcak cam döküm tekniklerine yer verilmiştir. Dördüncü kısımda Pate de Verre tekniği tanımlanmış ve Pate de Verre tekniği tarihçesi ele alınmıştır. Ayrıca Art Nouveau dönemi teknik gelişmelerine yer verilmiştir. Beşinci kısımda günümüzde Pate de Verre tekniği kullanım olanakları ve uygulama yöntemleri ile tekniği kullanan sanatçıların çalışmalarına yer verilmiştir. Pate de Verre tekniğinin farklı bakış açılarıyla kullanım yönleri aktarılmıştır. Son kısımda, tez sürecinde geliştirilen Pate de Verre ve Sucuk tekniklerinin karışımı olan özel teknik kullanılarak üretilen kişisel uygulamalara yer verilmiştir. Bu teknik uygulama süreci, cam granül hazırlama, kalıp yapımı, cam yerleştirme ve fırınlama gibi yapım aşamalarından oluşmaktadır. Yeni bir yaklaşım getirilerek elde edilen bu özel teknik uygulamaları cam işlerin görselleri ile bu kısımda ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The usage possibilities and development processes of the Pate de Verre glass forming technique, which is among the mold forming techniques, from past to present are included in this study. Developing new alternative methods to the technique through personal applications using the Pate de Verre technique is aimed. The first part of the thesis contains the introduction. In the second part, the definition of glass and the history of glass are briefly mentioned, and in the third part, mold forming techniques under the title of kiln formed glass shaping techniques; Lost wax technique, casting technique using funnel, fusion technique and hot glass casting techniques are included. In the fourth part, the Pate de Verre technique is defined and the history of the Pate de Verre technique is discussed. Additionally, technical developments of the Art Nouveau period are included. In the fifth part, the possibilities of using the Pate de Verre technique today, its application methods and the works of the artists who use the technique are included. Usage aspects of the Pate de Verre technique are explained from different perspectives. In the last part, personal applications produced using a special technique, which is a mixture of Pate de Verre and Sucuk techniques developed during the thesis process, are included. This technical application process; This technical application process consists of production stages such as glass granule preparation, mold making, glass placement and firing. These special technical applications, obtained by bringing a new approach, are presented in detail in this section with visuals of the glass works.